هزاران پروتئین فراوری شده توسط میکروبیوم انسان کشف شد

پژوهشگران دانشگاه استنفورد آمریکا در مطالعه اخیرشان هزاران پروتئین فراوری شده توسط میکروبیوم انسان را شناسایی نموده اند.

هزاران پروتئین فراوری شده توسط میکروبیوم انسان کشف شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، دانشمندان دانشگاه استنفورد پیروز به کشف هزاران پروتئین کوچک فراوری شده توسط باکتری ها در میکروبیوم انسان شدند. تقریباً تمام این پروتئین های تازه کشف شده عملکردهای ناشناخته ای در بدن انسان دارند و محققان اظهار کردند که کشف آنها راههای جدیدی را برای توسعه داروهای درمانی آینده ایجاد می نماید.

ریزاندامگان همزیست یا ریزسازوارگان همزیست یا میکروبیوم (Microbiome یا Microbiota) به معنای کلی و فراگیر زیست بوم ریزاندامگان، همهٔ ژنها و تودهٔ یاختهای ریزاندامگان با در نظر نگرفتن سرده و گونه آن ها، مستقر در یک بخش ویژه را گویند. ریزاندامگان همزیست، رابطهٔ همزیستی با جانور میزبان دارند. این به این معنی است که این ریزاندامگان هم می توانند همسفره باشند، هم بیماری زا. مثلاً به تمامی باکتری ها، قارچها و دیگر انواع میکروب هایی که بطور بومی در پوست انسان زندگی می نمایند، میکروبیوم پوست می گویند. بزرگترین میکروبیوم بدن ا نسان، میکروبیوم دستگاه گوارش تحتانی و بطور خاص روده بزرگ می باشد.

آمی بات (Ami Bhatt) پژوهشگر ارشد این مطالعه گفت: درک رابطه بین سلول های انسانی و میکروبیوم بسیار مهم است، اینکه دریابیم انها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند و یا اینکه چگونه باکتری ها خود را از سایر گونه ها محافظت می نمایند، بسیار مهم است. این عملکردها در پروتئین های بسیار کوچک که احتمالاً بیشتر از پروتئین های بزرگتر در خارج از سلول ترشح می شوند، یافت می شوند.

این پروتئین های کوچک تاکنون توسط محققان به دلیل مسائل اساسی در تشخیص آنها مورد آنالیز قرارنگرفته اند. طول آنها به طور کلی از طول 50 آمینو اسید کوتاهتر است. پژوهشگران برای ردیابی این پروتئین های کوچک سیگنالینگ ، بر روی ژنوم های باکتریایی تمرکز کردند.

بات در ادامه اضافه کرد:ژنوم باکتری مانند کتابی است که دارای حروف طولانی است و فقط برخی از آنها اطلاعات لازم برای ساخت پروتئین را رمزگذاری می نمایند. ما با استفاده از یک رویکرد جدید محاسباتی پیروز به کشف بیش از 4000 پروتئین شدیم که تاکنون قبلاً هرگز شناسایی نشده بودند.

طی این مطالعه که در مجله Cell منتشر شد،4539 پروتئین کوچک فراوری شده توسط میکروبیوم انسان کشف شدند در آزمایشات بعدی پژوهشگران به درک و آنالیز عملکردهای مکانیکی این پروتئین ها در توسعه داروهای جدید خواهند پرداخت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هزاران پروتئین فراوری شده توسط میکروبیوم انسان کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزاران پروتئین فراوری شده توسط میکروبیوم انسان کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید