خط و نشان فرانسه برای ارز دیجیتالی فیس بوک

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، رئیس بانک مرکزی فرانسه گفت صدور ارزهای دیجیتالی باید در انحصار دولت ها باشد.

خط و نشان فرانسه برای ارز دیجیتالی فیس بوک

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، فرانسوا ویلروی دو گال با بیان این که ارزهای دیجیتالی می توانند در تراکنش های روزمره به اندازه وجه نقد کاربرد داشته باشند اضافه کرد: باید بانک های مرکزی مسئول صدور ارزهای دیجیتالی باشند و به شرکت های خصوصی اجازه ورود به این حوزه داده نگردد.

در ماه های اخیر مقامات کشورهای مختلف فشار بر روی فیس بوک برای متوقف کردن پروژه ارز دیجیتالی موسوم به لیبرا را تشدید نموده اند. بانک های مرکزی به دنبال محدود کردن امکان صدور ارزهای دیجیتالی به خود هستند چرا که معتقدند ورود شرکت های خصوصی به این زمینه باعث عدم امکان نظارت دقیق بر فرایند تراکنش ها و سو استفاده های احتاقتصادی خواهد شد.

ویلروی با اشاره به این که فناوری بلاک چین یک انقلاب سریع در علم اقتصادی به وجود آورده است، ارزهای دیجیتالی را یک ابزار بسیار مناسب برای پاسخ به نیازهای مدرن پولی دانست و اضافه کرد: مردم خواستار معرفی جایگزین هایی به جای وجه نقد هستند. او هم چنین در پاسخ به سوالی مبنی بر استقاده شرکت های خصوصی از ارزهای دیجیتالی گفت: پول یک چیز عمومی است و البته که استفاده از ارزهای دیجیتالی توسط شرکت های خصوصی مسئله ای ندارد. چیزی که ما روی آن تاکید داریم منع صدور این ارز توسط بخش خصوصی است.

رئیس بانک مرکزی فرانسه تنها فردی در این کشور نیست که نسبت به ارز لیبرا موضع گرفته است. پیش از وی نیز برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه خواستار متوقف شدن پروژه لیبرا شده بود. فشار مقامات کشورهای مختلف باعث شده است تا بسیاری از شرکت ها از همکاری با فیس بوک در پروژه ارز لیبرا انصراف دهند؛ با این حال هنوز فیس بوک مصمم به ادامه جهت خود است.

اکنون در بسیاری از کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای شاقتصادی و غربی نظیر هلند، سوئیس و سوئد، استفاده از وجه نقد با سرعت زیادی رو به کاهش است. ویلروی ضمن اشاره به این مساله گفت: حق شهفرایندان است که امکان دسترسی به ارزهای دیجیتالی را با همان کیفیت وجه نقد داشته باشند اما باید از نظر امنیت استفاده نیز بین این دو شکل پولی توازن برقرار گردد.

منبع: عصر ایران

به "خط و نشان فرانسه برای ارز دیجیتالی فیس بوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط و نشان فرانسه برای ارز دیجیتالی فیس بوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید