10 مکان زیبایی که تازگی به لیست یونسکو اضافه شدند

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، خبرنگاران: چند هفته پیش یونسکو لیست انتخابی دیدنی ترین مکان های دنیا را به روز کرد. تمام کشورها برای اضافه کردن مناطق طبیعی منحصر به فرد، خرابه های باستانی و مکان های تاریخی خود به لیست مکان های ارزشمند این سازمان، به سختی با یکدیگر رقابت می نمایند.

10 مکان زیبایی که تازگی به لیست یونسکو اضافه شدند

بعد از سبک و سنگین کردن های بسیار زیاد، این سازمان هر ساله روی مکان های جدیدی که می توان آنها را میراث جهانی محسوب کرد تصمیم گرفته و آنها را به لیست بیش از هزاران مکان که دارای ارزش جهانی فوق العاده برای انسانیت هستند، اضافه می نماید.

از قدم زدن روی تپه های شنی در جنوب شرقی ایران گرفته تا صخره های مرجانی متروک و دورافتاده در ساحل سودان که دسترسی به آنها بسیار سخت است؛ در ادامه 10 مورد از این آثار جدید را آنالیز خواهیم کرد:

منطقه باستانی فیلیپی

مکان: یونان

منطقه فیلیپی که زمانی نسخه کوچک تر از رم محسوب می شد، 4 قرن قبل از میلاد مسیح بنا شده و دارای یک سالن تئاتر، معبد و در ورودی قلعه در مقدونیه شرقی و تراکیه، دارای یک مکان مخصوص برای اجتماع عموم مردم است. این شهر قلعه مانند در جهت باستانی که اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می نماید بنا شده و بعدها تبدیل به یک مرکز تبلیغ مسیحیت شد، و بقایای کلیساهای آن همچنان باقی مانده اند.

نکته: برای رسیدن به ورودی این مکان باستانی بهتر است یک تاکسی (حدود 20 دقیقه) یا اتوبوس (30 دقیقه) از شهر بندری کاوالا بگیرید.

اثر معماری لو کوربوزیه

مکان: آرژانتین، بلژیک، فرانسه، آلمان، هند، ژاپن و سوئیس

لو کوربوزیه با نام اصلی شارل ادوارد ژانره معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی بود. وی به عنوان یکی از اولین پیشگامان معماری مدرن و سبک بین المللی مشهور است. این معمار نابغه خلاق فرانسوی-سوئیسی با ثبت 17 اثر شاهکار در لیست میراث جهانی یونسکو، توجه همگان را به خود جلب نموده است.

وی رهبری معماری مدرن را بعد از جنگ جهانی اول بر عهده داشت و در سازه های خود از آهن، بتن و شیشه استفاده می کرد و البته این ترکیب به مذاق خیلی ها خوش نمی آمد. با این وجود طرح های وی که طی پنجاه سال در سرتاسر جهان ساخته شده اند، ساختار سنتی و قدیمی معماری ها را شکسته و راه را برای زبان معماری جدید باز هموار کرد.

نکته: ابتدا به فرانسه بروید تا قسمت اعظم کار را در آن جا ببینید که شامل 10 ساختمان است از جمله La Villa Savoye در حومه پاریس، سازه La Chapelle Notre Dame du Haut در ران چامپ و La Cite Radieuse در مارسی. بعد از فرانسه برای بازدید از سایر سازه ها می توان به باقی کشورها سفر کنید، از جمله خانه کراتکت ها در آرژانتین، نمایشگاه فیلیپس در بلژیک و یا موزه ملی هنر غرب در ژاپن.

Mistaken Point

مکان: جزیره نیوفندلند در شرق کانادا

نام گذاری این منطقه به خاطر صعب العبور بودن آن است و کنایه ای است به این خواسته که ای کاش این منطقه در نقطه بهتری از زمین قرار گرفته بود. این منطقه که در جنوب شرقی نیوفندلند قرار گرفته اغلب مه آلود بوده و صندلی یکی از پیچیده تری اشکال یافت شده از زندگی در سرتاسر کره زمین است.

بسیاری از گردشگران برای مشاهده فسیل های 565 میلیون ساله این منطقه که در کف دریا قرار داشته و با صخره های بزرگ و ناهموار و موج های شناور اقیانوس اطلس احاطه شده اند، مسافت های زیادی را از سرتاسر جهان طی می نمایند.

نکته: بازدیدنمایندگان حتما باید همراه یک راهنمای تور از منطقه بازدید نمایند. برای استخدام راهنما باید به مرکز Edge of Avalon در شهر کوچک Portugal Cove South بروید.

منطقه طبیعی حفاظت شده شننونجیا

مکان: استان هوبی در شمال شرقی چین

منطقه شننونجیا تنها اکوسیستم جنگلی نیمه گرجهتی است که در خاورمیانه وجود دارد. علاوه بر وجود 5000 گونه گیاهی، حیوانات نادری مثل سمندر چینی، میمون دماغ سربالا، پلنگ ابری و خرس سیاه آسیایی است.

نکته: فرودگاه جدید Shennongjia Hongping در سال 2014 افتتاح شده است و پروازها را به شهرهای ووهان، چانگ کینگ و شانگهای متصل می نماید.

حیاط سنگی نیروی دریایی آنتیگوا

مکان: منطقه تاریخی آنتیگوا در منتهی الیه جنوب جزیره آنتیگوا، انگلستان

این مجموعه ساختمانی که به سبک معماری گرجستانی ها در خلیج های عمیق و باریک ساخته شده، طی قرن 18 میلادی و به منظور محافظت از اموال و دارایی های کشاورزان نیشکر در زمانی که قدرت های اروپایی برای کنترل کارائیب شرقی رقابت می کردند، معروف شد. این مجموعه که زحمت بسیار زیادی برای احیای آن کشیده شده تا سال 1889 میلادی مامن نیروی دریایی انگلستان بود و بعد از آن به علت کم شدن ارزش مالی و استراتژیک منطقه، رها شد.

نکته: بازدید از موزه Dockyard Museum در محل سکونت کارکنان اداری مجموعه که در اتاق سنگی قرار گرفته است را از قلم نیاندازید. مطالب و داستان های بسیار جالبی درباره تاریخچه مالی و زندگی در قلعه های این جزیره در این موزه وجود دارد.

ساختمان های سنگی شهر اتوکرا

مکان: استان مالاگا در جنوب اسپانیا و بخش خودمختار اندلس

قدمت این تپه های تدفین که با نام دلمن از آنها یاد شده و در کوه های اندلس مخفی شده اند به 3 هزار سال قبل از تولد مسیح باز می گردد. دلمن ها بناهایی از تخته سنگ عمودی اند که با چند تخته سنگ افقی که همچون سینی میز هستند، پوشانده شده بودند.

تخته سنگ هاى مسطحى که عموما روى چند پایه یا منهیر قرار دارند. یونسکو از این سازه ها این طور تعریف می نماید: یکی از عالی ترین کارهای معماری اروپایی ها قبل از تاریخ و یکی از مهم ترین سنگ های یادمان اروپایی. شهر اتوکرا دقیقا مابین ناحیه های اطلس و مدیترانه قرار گرفته است، یعنی درست بین اروپا و افریقا.

نکته: حتما در یکی از اجراهای گیتار فلامینگو شهر شرکت کنید و بازدید از موزه پیکاسو، که در اصل یک قصر باسازی شده متعلق به قرن 16 میلادی است و 300 اثر از این هنرمند را در خود جای داده، در دستور کار قرار دهید.

مجمع الجزایر رویاخیخدو

مکان: 400 کیلومتری ایالت باخا کالیفرنیا در مکزیک

وجود 4 جزیره آتشفشانی مدفون شده حاکی از بزرگ تر شدن سطح اقیانوس در سه ونیم میلیون سال قبل در این منطقه است. مناطقی که فعالیت آتشفشانی در آنها اجرا شده همچنان به عنوان مکان های مطالعات زمین شناسی مورد توجه یونسکو هستند.

این جزایر که در مکزیک از آنها با نام لاک پشت های کوچولو یاد می گردد، مکان بسیار مناسبی برای پرندگان دریایی و سایر جانوران محسوب می شوند. تعداد بسیار زیادی سفره ماهی، وال، دلفین و کوسه در آب های این جزایر وجود دارد.

نکته: سفر از نقطه جنوبی باخا کالیفرنیا برای رسیدن به مجمع الجزایر رویاخیخدو (که معمولا با نام جزیره های سوکور از آنها یاد می گردد) حدود یک روز طول می کشد، اما علاقه مندان غواصی و طبیعت دوستان، بعد از مشاهده مناظره فوق العاده زیبای منطقه، به راضی بودن از کوشش و هزینه صرف شده اذعان می نمایند.

منطقه باستانی نالاندا ماهیماوارا

مکان: استان بیهار در شمال شرقی هند

منطقه باستانی نالاندا ماهیماوارا عنوان قدیمی ترین دانشگاه باستانی شبه قاره هند را یدک می کشد و در گذشته دارای مقبره ها، زیارتگاه ، ساختمان های آموزشی و مسکونی و دیگر آثار هنری بسیار مجللی بوده است.

معبد این منطقه مقدمات انتقال آموخته های دانشگاه نالاندا به مدت 800 سال پیوسته را فراهم کرد و این فعالیت تاثیر بسیار زیادی در توسعه و شناخت بودائیسم به عنوان یک مذهب داشت. دانشگاه نالاندا تا پیش از نابودی توسط مهاجمان در سال 1193 میلادی، صدها سال پذیرای استادان و دانشجویان از سرتاسر قاره آسیا بود.

صومعه نالاندا تنها معبدی است که می توان همچنان آثاری از طراحی های مطبخ خانه قرون وسطی و اشیا سنگی و برنزی باستانی را در آن یافت.

نکته: دولت هند به منظور توسعه گردشگری مذهبی و فرهنگی به سختی در حال کوشش برای متصل کردن مناطق مهم بودایی از جمله نالاندا به خط آهن، جاده و جهتهای هوایی است. گردشگردان برای بازدید از این منطقه می توان در شهر راجگیر که در 16 کیلومتری نالاندا قرار گرفته است، ساکن شوند.

مجموعه غارهای گرهام

مکان: قلمرو دریایی انگلستان در جبل الطارق نزدیک ساحل جنوبی اسپانیا

این شبکه بسیار مهم از غارهای دریایی در قسمت شرقی صخره جبل الطارق قرار داشته و در حال حاضر آخرین مکان شناخته شده از سکونتگاه های انسان های نئاندرتال محسوب می گردد. باستان شناسان در چهار غار گرهام، گنجینه هایی مثل ابزارهای سنگی و حکاکی های انتزاعی روی سنگ پیدا نموده اند. خطوط حکاکی شده در این غارها، نخستین نمونه های شناخته شده از سنگ نگاری نئاندرتال ها محسوب می شوند.

نکته: بسیاری از توریست ها در بازدید از این مجموعه تنها به گشت وگذاری ساده با کشتی قناعت می نمایند در حالی که بازدید از ساختمان های با معماری زیبا و جذاب پالادیان (از سبک های معماری اروپا به رهبری آندره پالادیو ایتالیایی)، تماشای میمون های ماکاک بربر و سایر نقاط قابل توجه، جبل الطارق را تبدیل به مقصدی شگفت انگیز برای سفر می نمایند.

چشم انداز فرهنگی هنری صخره Zuojiang Huashan

مکان: در کنار رود Zuojiang، منطقه خودمختار گوانژی هم مرز با ویتنام، چین

در این منطقه که قدمتی 200 میلیون سال داشته، 38 صخره هنری که زندگی و آداب و سنن مردمان Luoyue را به تصویر کشیده اند وجود دارد. برخی از دانشمندان معتقدند که نقاشی ها (با قدمت 5 قرن قبل از میلاد مسیح) نشان دهنده مراسمات و تشریفات فرهنگ عصر مفرغ (برنز) است که زمانی در قسمت جنوبی چین رواج داشته است.

نکته: دور بودن این آثار صخره ای تاثیر بسیار زیادی در حفظ آنها داشته است. شهر چونگ زو حدود یک ساعت با این صخره ها فاصله دارد و مکان مناسبی برای اقامت توریست ها و همچنین مشاهده مناظر طبیعی منطقه محسوب می گردد.

منبع: برترین ها

به "10 مکان زیبایی که تازگی به لیست یونسکو اضافه شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مکان زیبایی که تازگی به لیست یونسکو اضافه شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید