گزارش، واکسن فراوری داخل تا 6 ماه آینده بین مرغداران عرضه می گردد، توصیه های مهم برای پیشگیری از آنفلوانزای حاد پرندگان

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، طی 10 سال اخیر شیوع ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان بسیاری از واحدهای مرغداری را به تعطیلی کشاند.

گزارش، واکسن فراوری داخل تا 6 ماه آینده بین مرغداران عرضه می گردد، توصیه های مهم برای پیشگیری از آنفلوانزای حاد پرندگان

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی وبلاگ ورزش و تندرستی، طی 10 سال اخیر ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان بسیاری از واحدهای مرغداری را به تعطیلی کشاند، چرا که خسارت سنگینی به فعالان این حوزه وارد شد که دیگر آنها قادر به ادامه فعالیت نبودند.

بسیاری از مسئولان براین باروند که کمبود واکسن مهم ترین عامل شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان در واحدهای مرغداری است و انتظار دارند که دولتمردان قبل از فصل سرما تمهیدات لازم را برای واردات واکسن ببیند تا با واکسینه شدن گله ها در استان های پرخطر، نگرانی ها به حداقل برسد.

آمارها نشان می دهد که در سال 86 تنها 275 کانون مبتلا به ویروس آنفلوانزای حاد پرندگان داشتیم که این رقم در سال 96 به 748 کانون افزایش یافت که این امر بیانگر انتقال ویروس از حوزه حیات وحش به حیات اهل است.

با توجه به اقدامات سازمان دامپزشکی در راستای ارتقای امنیت زیستی و کنترل بیماری در 6 ماهه ابتدای سال انتظار می رود که خسارت شیوع آنفلوانزا حاد پرندگان نسبت به مدت مشابه سال قبل به حداقل ممکن برسد.

علیرضا اکبرشاهی مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری طیور سازمان دامپزشکی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی درباره آخرین وضعیت آنفلوانزای حاد پرندگان در امسال اظهار کرد: طی شش ماه اخیر، 6 کانون آلوده در ادامه موج قبلی در استان اصفهان گزارش شد که با اقدامات پیشگیرانه وضعیت کنترل شد.

وی اضافه کرد: با توجه به برنامه ریزی و اقداماتی که در راستای امنیت زیستی، واکسیناسیون، انتقال واحدها به استان های کم خطر و ساماندهی کود اجرا شده، پیش بینی می گردد که امسال انفجار بیماری در واحدهای مرغداری در بدترین حالت 30 درصد مدت مشابه سال قبل باشد.

اکبرشاهی از واردات 30 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا حاد پرندگان اطلاع داد و گفت: تاکنون 12 میلیون و 700 هزار پرنده در برابر بیماری در استان های پرخطر واکسینه شدند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا در توزیع واکسن آنفلوانزا حاد پرندگان کمبودی وجود دارد،اعلام کرد: با توجه به شرایط خاص فراوری واکسن آنفلوانزا حاد پرندگان در دیگر کشورها، این میزان واکسن وارداتی جوابگوی احتیاج کشور نیست چرا که برای واکسینه شدن 80 درصد جمعیت هدف حداقل 40 میلیون دوز واکسن احتیاج داریم.

وی با اشاره به اینکه فراوری واکسن آنفلوانزا حاد پرندگان مهم ترین برنامه پیش روی سازمان دامپزشکی به شمار می رود، اضافه کرد: مهم ترین و سخت ترین کار در فراوری واکسن داخلی، تهیه بذر در برابر ویروس بیماری زا موجود در کشور است که با وجود آنکه کارهای اولیه تهیه بذر در کشور اجرا شده، پیش بینی می گردد که ظرف 5 تا 6 ماه آینده واکسن فراوری داخل به بازار عرضه گردد.

مدیرکل دفتر بهداشت و بیماری طیور دامپزشکی در توصیه ای به مرغداران گفت: با توجه به سرمای هوا به مرغداران صنعتی توصیه می گردد که اطلاع رسانی صحیح در صورت هر گونه تلفات و افت مصرف دان و آب را داشته باشند چرا که سرعت عمل در تشخیص اولیه بسیار مهم است ضمن آنکه واحدهای بومی و روستایی برای پیشگیری از بیماری در فصل مهاجرت پرندگان، طیور خود را در داخل حصیر محصور نمایند.

واکسینه شدن گله ها یک راه برای کاهش ریسک واحدهای مرغداری

رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه بیماری آنفلوانزای حاد پرندگان نسبت به مدت مشابه سال قبل تا حدودی کنترل شده است، اظهار کرد: با توجه به اقداماتی که در راستای امنیت زیستی واحدهای پرورش از ابتدای سال صورت گرفت، خوشبختانه به غیر از چند کانون آلوده در استان اصفهان گزارش جدیدی اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال با همکاری سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی، تمامی مرغداران برای جوجه ریزی واحد های خود موظف به رعایت اصول بهداشتی قرنطینه ای و پاکسازی واحد ها هستند و در راستای ارتقای امنیت زیستی به واحدهایی که شرایط مناسبی ندارند، مجوز جوجه ریزی داده نشده است.

ترکاشوند درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون در واحدهای مرغداری گفت: براساس برنامه ریزی های اجرا شده، تعدادی از واحدها در استان های پرخطر جهت ارتقای امنیت زیستی واکسینه شدند که این امر در کاهش ریسک واحدهای مرغداری موثر بوده است.

به گفته این مقام مسئول با شروع فصل سرما انتظار می رود که با شیوع بیماری همانند سال گذشته در واحدهای مرغداری روبرو نشویم.

وی از توزیع 30 میلیون دوز واکسن اطلاع داد و گفت: احتیاج واحدهای مرغداری به واکسن آنفلوانزا بیش از این رقم است اما به دلیل آنکه برنامه ریزی منسجمی در این باره صورت نگرفته بود، واکسن به میزان کافی در اختیار واحدها قرار نگرفته است که انتظار می رود در آینده با برنامه ریزی دقیق مطابق با احتیاج کشور واکسن وارد گردد چرا که تأمین واکسن این گونه نیست که هر موقع اراده کنیم بتوانیم آن را انجام دهیم.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن در انتها توضیح داد: طی هفته های آتی قرار است که واکسن های که از قبل سفارش شده بود، وارد کشور گردد تا با واکسینه شدن مابقی گله ها در استان های پرخطر سطح ایمنی افزایش و ریسک بیماری کاهش یابد.

فرآیند تخصیص ارز به واردات واکسن طولانی است

غلامعلی فارغی دبیر انجمن فراورینمایندگان جوجه یکروزه در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با انتقاد از این مسئله که مسئولان به موضوع آنفلوانزا حاد پرندگان توجه جدی ندارند، اظهار کرد: با توجه به اعتراض های متعدد فراورینمایندگان در جلسه اخیر کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با وزیر جهاد و معاونانشان پیرامون موضوع آنفلوانزا حاد پرندگان، اما رئیس سازمان دامپزشکی و وزیر جهاد کشاورزی بحثی دراین باره نداشتند چرا که مسئولان تصور می نمایند با زمان خریدن می توانند مسئله را حل نمایند، درحالیکه نمی دانند حل کردن مسئله تنها با تدبیر و برنامه ریزی میسر است.

وی با اشاره به اینکه واردات 20 تا 30 میلیون دوز واکسن، کفاف احتیاج کشور را نمی دهد، اضافه کرد: علی رغم نگرانی های مرغداران نسبت به شیوع بیماری آنفلوانزا حاد پرندگان همزمان با فصل سرما ، اما سازمان دامپزشکی همانند سال های گذشته با محدودیت منابع مالی برای تأمین واکسن روبه روست.

به گفته فارغی با گذشت هشت ماه از امسال ستاد انفلوانزا حاد پرندگان تشکیل نشده است که این امر با انتقاد شدید مرغداران روبروشد.

دبیر انجمن فراورینمایندگان جوجه یکروزه با انتقاد نسبت به پرداخت غرامت مرغداران اعلام کرد: پرداخت خسارت و بیمه خسارت مرغداران نسبت به افزایش نرخ اصلاح نشده است، درحالیکه سال ها این مسائل را بیان می کنیم و همچنان دولتمردان توجهی به این امور نداشتند، بسی جای تعجب است.

وی ادامه داد: با وجود مسائل تکراری پیش روی فراورینمایندگان، نگرانی هایی نسبت به آینده پیش روست که انتظار می رود مسئولان کمی به این امور توجه نمایند چرا که مرغداران دیگر توان زیان مجدد را ندارند.

فارغی در پاسخ به این سوال که آیا با وجود اظهارات وزیر جهاد کشاورزی مبنی برآنکه در اختصاص ارز به واردات واکسن مسئله ای وجود ندارد، نظر شما چیست؟ اعلام کرد: بنده هم می گویم مسئله ای وجود ندارد، اما فرآیند تخصیص ارز به قدری طولانی است که تاخیر در تامین و واردات واکسن را به همراه داشته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه فرآیند تخصیص ارز قابل قبول نیست، اضافه کرد: اگرچه فراورینمایندگان قبول دارند که دولت با مسائل و محدودیت هایی در تامین منابع مالی روبروست، اما می توان با اعمال مدیریت صحیح مسائل را مرتفع کرد.

وی در انتها در پاسخ به سوال دیگر که آیا موضوع انفلوانزا حاد پرندگان قابل پیش بینی است، توضیح داد: اگرچه نمی توان گفت که موضوع آنفلوانزا حاد پرندگان قابل پیش بینی نیست، اما ممکن است با تغییر برخی سویه ها، اتفاقات غیر منتظره ای رخ دهد که اگر برنامه ریزی دقیقی صورت گیرد، می توان انتظار داشت که تلفات و خسارت بیماری نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "گزارش، واکسن فراوری داخل تا 6 ماه آینده بین مرغداران عرضه می گردد، توصیه های مهم برای پیشگیری از آنفلوانزای حاد پرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، واکسن فراوری داخل تا 6 ماه آینده بین مرغداران عرضه می گردد، توصیه های مهم برای پیشگیری از آنفلوانزای حاد پرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید