تکثیر دام با یک محصول فناورانه، چندقلوزایی و درمان نازایی گوسفند

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، دکتر سید مجتبی تقی زاده مجری طرح فراوری فرآورده دارویی برای درمان ناباروری و تراکم باروری در دام و عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: ما پیروز به فراوری فراورده پلیمری شدیم که در باروری، چندقلوزایی و برطرف مسائل کیستی دام (گوسفند) تأثیر گذار است.

تکثیر دام با یک محصول فناورانه، چندقلوزایی و درمان نازایی گوسفند

وی اضافه کرد: این محصول یک فراورده پلیمری T شکل است که در واژن دام طی 12 تا 14 روز قرار می گیرد و از آن داروی پروژسترون آزاد می گردد؛ این پروسه باعث می گردد کیست های دام از بین برود.

این محقق با اشاره به دیگر مزایای محصول گفت: با استفاده از این محصول پلیمری که در بدن دام قرار می گیرد تراکم باروری ایجاد خواهد شد؛ نازایی در دام از بین می رود و چندقلوزایی اتفاق می افتد.

تقی زاده با بیان اینکه نمونه خارجی از این محصولات در بازار به وفور دیده می گردد، اعلام کرد: نمونه های خارجی گران قیمت هستند و دانش فنی نمونه های موجود وجود ندارد؛ حتی در بعضی موارد نمونه های اسفنجی وجود دارد که باعث عفونت در دام می گردد. عفونت در دام در مدت زمان طولانی ناباروری را به بار می آورد.

تقی زاده تاکید نمود: اما ما در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی پیروز شدیم دانش فنی این محصول را بدست آوریم و این محصول را وارد بازار کنیم.

وی با اشاره به اینکه اخیراً مشکل واردات دام مطرح شده است، گفت: با توجه به این مسائل که برای دام به وجود آمده در 6 ماه دوم سال جدی تر کار می کنیم و در صدد هستیم که این محصول پلیمری را بیشتر وارد بازار کنیم زیرا این محصول پلیمری روی تراکم باروری تأثیر دارد.

تقی زاده در مورد ویژگی های این فراورده پلیمری T شکل گفت: این محصول هفت سانتیمتر ارتفاع دارد و به بندی متصل است؛ می توان بعد از دوره درمان آن بند را کشید و پلیمر را از بدن دام خارج کرد. هر قطعه این فرآورده 3 بخش دارد و مواد موجود در هر قطعه با قرار دریافت درون واژن دام به مرور آزاد و جذب بدن می گردد.

وی خاطر نشان کرد: دامداران در استان های خراسان، کرمانشاه، همدان و … تا کنون به واسطه این فراورده نتیجه دیده اند.

تقی زاده با اشاره به قیمت این محصول گفت: با توجه به اینکه در شرایط تحریم هستیم واردات این محصول به سختی صورت می گیرد و قیمتی که ما فراوری نموده ایم نصف نمونه خارجی است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر اضافه کرد: همچنین استفاده از این پلیمر می تواند در باروری خارج از فصل گوسفندان تأثیر گذار باشد و از آنجایی که سالانه یکبار بارور می شوند به واسطه این محصول می توان دام را 2 بار در سال بارور کرد.

تقی زاده با اشاره به مسائل کنونی کشور در تأمین دام و محصولات دامی گفت: کشور به منظور باروری دام های نازا سالانه به 400 هزار قطعه از این نوع فرآورده پلیمری نیاز دارد و توان فراوری این میزان نیز به طور کامل موجود است.

وی اضافه کرد: روش درمان نازایی دام با این محصول پلیمری علاوه بر افزایش سرعت درمان دام و کاهش هزینه های مربوط به درمان امکان تنظیم زمان بارداری و همزمانی دوره بارداری در چند دام را به دامداران می دهد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی گفت: این فناوری پس از زلاندنو در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به صورت بومی ساخته شده و در واقع ایران دومین کشور دارای فناوری درمان نازایی دام است.

وی خاطر نشان کرد: پلیمر Tشکل با مجوز سازمان دامپزشکی و پروانه فراوری وارد بازار شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تکثیر دام با یک محصول فناورانه، چندقلوزایی و درمان نازایی گوسفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکثیر دام با یک محصول فناورانه، چندقلوزایی و درمان نازایی گوسفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید