برترین رژیم های غذایی 2020

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، رژیم غذایی MIND تقریبا مشابه رژیم غذایی مدیترانه ای است، اما تمرکز آن بر مصرف سبزی، روغن زیتون، آجیل، غلات کامل، لوبیا، ماهی و محصولات خانواده توت (خشک یا تازه) است.

برترین رژیم های غذایی 2020

محققان و متخصصان علوم تغذیه آمریکا مانند سال های گذشته برترین رژیم های غذایی سال 2020 میلادی را طبقه بندی کردند.

رژیم غذایی مدیترانه ای

پایگاه خبری U.S. News هر سال گزارشی مبنی بر بهترین رژیم غذایی منتشر می نماید. در این رده بندی مواردی از قبیل: غنی بودن رژیم غذایی از مواد مورد احتیاج بدن، ایمنی، کاهش وزن و اثر محافظتی در برابر دیابت و بیماری های قلبی مد نظر قرار می گیرد. برترین رژیم های غذایی 2020 به ترتیب بدین توضیح است:

رژیم غذایی مدیترانه ای

ساکنان کشور های حاشیه دریای مدیترانه به طور کلی طول عمر بیشتری دارند و نسبت به ساکنان نقاط دیگر از سطح سلامت بالاتری برخوردارند. میزان دیابت، بیماری های قلبی و سرطان در این افراد کمتر است، راز این سلامتی و طول عمر در رژیم غذایی مدیترانه ای است.

رژیم مدیترانه ای معمولا شامل چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون، آجیل و آووکادو همراه با سبزیجاتی مانند کرفس، اسفناج و هویج است. این سبزیجات غنی از نیتریت و نیترات هستند و ترکیب این دو گروه غذایی باعث تشکیل اسید های چرب نیترو می گردد. در رژیم غذایی مدیترانه ای جایی برای گوشت قرمز، غذا های تولید شده و قند های مصنوعی وجود ندارد. استفاده از مقادیر زیاد میوه، سبزی، روغن زیتون، لوبیا، غلات و محصولات لبنی کم چرب در این رژیم غذایی توصیه شده است.

بعضی از مزیت های دیگر استفاده از رژیم مدیترانه ای به توضیح زیر است:

جلوگیری از بروز بیماری مزمن کلیه

کاهش فشار خون

از بین بردن سلول های سرطانی

جلوگیری از بروز استرس و افسردگی

جلوگیری از ابتلا به پارکینسون و آلزایمر

همچنین رژیم غذایی مدیترانه ای با وجود روغن زیتون باعث کاهش وزن می گردد و از بروز دیابت جلوگیری می نماید.

رژیم غذایی DASH

رژیم غذایی DASH سال هاست به عنوان بهترین رژیم برای مبارزه با انواع سرطان، سکته مغزی، سنگ کلیه، دیابت و کاهش وزن انتخاب می گردد. این رژیم غذایی یک رویکرد مادام العمر برای مصرف غذای سالم است که تمرکز عمده آن روی پیشگیری و درمان فشار خون بالاست. این برنامه غذایی افراد را به کاهش مصرف سدیم تشویق می نماید و در آن مواد غذایی حاوی پتاسیم، کلسیم و منیزیم گنجانده شده است.

یکی از مهم ترین مزیت های این روش انعطاف پذیری آن است و این که از هیچ دستور پیچیده ای تبعیت نمی نماید. توصیه محققان در رژیم غذایی DASH، مصرف مقدار زیادی میوه، سبزی، غلات سبوس دار، محصولات لبنی کم چرب، روغن سبزیجات، آجیل، گوشت سفید و حبوبات است و مصرف نوشیدنی های شیرین و چربی های اشباع شده را ممنوع می نماید.

مطالعات اخیر با آنالیز بیش از چهار هزار و 500 نفر نشان می دهد پیروی از رژیم غذایی DASH احتمال نارسایی قلبی را در افراد کمتر از 75 سال به میزان 50 درصد کاهش می دهد. نارسایی قلبی یکی از مهم ترین دلایل بستری شدن افراد سالمند در بیمارستان است.

محققان این رژیم غذایی را مشابه با رژیم غذایی مدیترانه می دانند و معتقدند این دو دستور به هم گره خورده اند.

رژیم نیمه گیاه خواری

از ابداع این رژیم غذایی حدود یک دهه می گذرد. در این رژیم غذایی فرد در بیشتر موارد غذای گیاهی مصرف می نماید، اما در صورت میل شدید می تواند غذا های گوشتی مانند انواع برگر، استیک یا کباب بخورد. پیروی از این رژیم غذایی در کاهش وزن نقش دارد، باعث طول عمر می گردد و احتمال ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهد.

رژیم غذایی WW

این رژیم غذایی در واقع یک برنامه کاهش وزن است که می تواند به صورت آنلاین یا گروهی باشد و بسکمک از افراد مشهور در سراسر دنیا در آن عضو هستند. تمرکز این برنامه بر رژیم غذایی سالم و تحرک زیاد است. پس از ثبت نام در برنامه، پشتیبانانی وجود دارد که افراد را در کاهش وزن و مصرف غذای صحیح کمک می نمایند. این برنامه به هر غذا یک امتیاز می دهد، سپس مطابق سن، وزن و جنس استانداردی مشخص می نماید و امتیاز هر غذا باید مطابق با امتیاز در نظرگرفته شده در برنامه باشد.

رژیم غذایی کلینیک مایو

تاکید این رژیم غذایی بر شیوه زندگی سالم و حذف عادت های غلط است و بر مصرف انواع میوه، سبزی و غلات کامل تاکید دارد.

رژیم غذایی MIND

رژیم غذایی MIND تقریبا مشابه رژیم غذایی مدیترانه ای است، اما تمرکز آن بر مصرف سبزی، روغن زیتون، آجیل، غلات کامل، لوبیا، ماهی و محصولات خانواده توت (خشک یا تازه) است. مطالعات نشان می دهد این رژیم غذایی در سلامت مغز و عملکرد شناختی بسیار موثر است و خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

منبع: روزنامه همشهری

منبع: فرادید

به "برترین رژیم های غذایی 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین رژیم های غذایی 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید