اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید

اصطلاحات زیادی وجود دارند که ممکن است معنایشان را ندانیم و آب از آب هم تکان خورد، اما برخی از اصطلاحات هستند که باید معنی شان را بدانیم که کارها بهتر پیش برود؛مثل اصطلاحات رایج مربوط به هتل. هافبرد و فولبرد چیست؟ نیم شارژ به چه معناست؟ روم سرویس و مینی بار به چه کارمان می آید؟ ما در اینجا درباره اصطلاحات رایج در خصوص هتل نوشته ایم.

اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید

چک این (Check-in)

حتما شما هم موقع رزرو هتل این اصطلاح را شنیده اید. چک این به معنی ورود به هتل و ساعت تحویل اتاق است. مثلا اکثر هتل ها ساعت مشخصی را برای ورود و تحویل اتاق درنظر می گیرند که معمولا ساعت 12 یا 2 بعداظهر است. وقتی وارد هتل می شوید، مدارکتان را تحویل می دهید، کمی منتظر می شوید و اتاق را در ساعت مشخصی به شما تحویل می دهند.

چک اوت (Checkout)

چک اوت، به زمانی گفته می گردد که مدت رزرو شما به سرانجام رسیده و باید اتاق تان را تحویل بدهید. ساعت چک اوت در بیشتر هتل ها، ساعت 12 ظهر است. بعد از خارج شدن از اتاق تان و تحویل آن، مسئول مربوطه، اتاق را چک می نماید تا همه چیز مرتب باشد.

نیم شارژ

طبق قوانین رایج، ساعت ورود به هتل و تحویل اتاق، 2 بعدازظهر و ساعت خروج و تحویل اتاق 12 ظهر است. اما بعضی وقت ها شما زود به هتل رسیده اید و می خواهید دیرتر از 12 هم اتاق را تحویل بدهید، در اینصورت راهکاری به اسم نیم شارژ وجود دارد.

شما در این شرایط می توانید با هتل هماهنگ کنید و هزینه جداگانه ای را پرداخت کنید که همان نیم شارژ است. قانون هر هتلی با هتل دیگر فرق می نماید. ممکن است هتلی به شما بگوید که باید حتما اتاق را از شب قبل رزرو کنید و در بعضی مواقع نصف هزینه رزرو از شما گرفته گردد.

بوفه

همانطور که از اسم این اصطلاح پیداست، مربوط به رستوران و غذاخوری های هتل است. بیشتر رستوران ها، منوی بوفه دارند. در این رستوران ها غذا به صورت سلف سرویس ارائه می گردد. صبحانه در بیشتر هتل ها به صورت سلف سرویس است و وقتی گفته می گردد منوی صبحانه بوفه است، یعنی صبحانه به شکل سلف سرویس است.

مینی بار

مینی بار، یخچال کوچکی ست که در اتاق هتل وجود دارد و شما می توانید از خوراکی ها و نوشیدنی هایی که در آن قرار داده شده، بخورید. در بیشتر موارد هزینه این خوراکی ها و نوشیدنی ها را باید جدا از هزینه هتل پرداخت کنید، پس بهتر است قیمت خوراکی ها و نوشیدنی ها را بدانید تا موقع حساب کردن دچار پشیمانی نشوید.

روم سرویس

ممکن است در طول شبانه روز تشنه یا گرسنه شویم و بخواهیم که غذا و چای را در اتاق خودمان بخوریم، بدون اینکه احتیاج باشد از جایمان حرکت کنیم. در این شرایط کافی ست یک تماس با قسمت مربوطه بگیریم تا خوراکی یا نوشیدنی در اتاق مان سرو گردد. بیشتر هتل ها، خدمات روم سرویس شبانه روزی دارند.

فولبرد

فولبرد یعنی اینکه می توانید با همان هزینه ای که برای رزرو هتل پرداخت نموده اید، سه وعده صبحانه، ناهار و شام را هم میل کنید، بدون اینکه احتیاج باشد هزینه جداگانه ای برای آنها بپردازید.

هافبرد

وقتی هتلی اعلام می نماید که هافبرد است، یعنی جدا از صبحانه، فقط یکی از وعده های ناهار و شام را می توانید بدون پرداخت هزینه اضافه، میل کنید.

ترانسفر

ترانسفر به معنی بردن، انتقال دادن و جابه جا کردن به صورت دو طرفه یعنی رفت و برگشت است. وقتی هتلی می گوید که ترانسفر فرودگاهی دارد، یعنی اینکه با وسیله نقلیه، شما را از فرودگاه به هتل منتقل می نمایند. این مورد در بیشتر هتل های ایران با عنوان سرویس رایگان فرودگاه به هتل یا سرویس استقبال شناخته می گردد. سرویس رایگان از هتل به فرودگاه به عنوان سرویس بدرقه هم شناخته می گردد.

خدمات خانه داری

تمیزی و نظافت هتل، از نکات خیلی مهم در جلب مشتری ست. برای همین هم تقریبا هتلی نیست که این مورد را جزو امکاناتش نداشته باشد.

خدمات خانه داری شامل مرتب کردن تخت ها، تمیزکردن اتاق ها، سرویس بهداشتی و آینه ها، نظافت زمین و جاروکشیدن، تعویض حوله و ملحفه و شارژ وسایل مورد احتیاج برای نظافت مثل صابون و شامپو است.

در بعضی از هتل ها این مورد به صورت مرتب انجام می گردد و در بعضی دیگر تنها یک بار در طول مدت اقامتتان اتفاق می افتد. البته این مورد بستگی زیادی به تعداد روزهای اقامت تان در هتل هم دارد.

خدمات نگه داری کودک

سفر با بچه ها با چالش های خاص خودش همراه است. ممکن است بخواهید در مدت اقامت تان و برای اینکه راحت تر باشید، کودک را به جایی مثل مهدکودک بسپارید. بعضی از هتل ها، خدمات نگهداری از کودک دارند، به این معنی که کودک را برای چند ساعت نگه می دارند تا شما به کارهایتان برسید.

لاندری

این بخش در حقیقت خشکشویی هتل است. اگر هتلی بگوید که خدمات لاندری به مهمانانش ارائه می نماید به این معناست که لباس های مهمانان به درخواست آنها جمع آوری و برای شستشو و اتو به بخش لاندری یا خشکشویی منتقل می گردد.

Cip

Cip، خدماتی ست مخصوص افراد سرشناس تجاری. انتقال مهمان از پای پرواز تا هتل با تشریفات خاص و پذیرایی ویژه از او در بدو ورودبه هتل به صورت بوفه کامل، از جمله خدمات cip است.

این خدمات در همه هتل های ایران انجام نمی گردد و مختص به هتل های خاصی ست. خدمات cip، شبیه به خدمات vip است و فقط در بحث تامین امنیت با آن تفاوت دارد. گذاشتن میوه و دسته گل در اتاق و چینش اتاق به دلخواه مسافر از جمله خدمات ویژه است.

سرویس اضافه

ممکن است به تعداد همه آنهایی که اتاق را رزرو نموده اند، تخت وجود نداشته باشد یا بخواهید در هتل یا اقامتگاهی بمانید که ظرفیت اتاقش با تعداد نفرات شما مطابق نیست. در این حالت، بعضی از هتل ها و اقامتگاه ها به شما سرویس اضافه ارائه می دهند.

سرویس اضافه شامل تخت کامل سرویس کف خواب، کاناپه تخت خواب شو یا تخت تاشو باشد. سرویس کف خواب، به بالشت و تشک گفته می گردد.

منبع: اسنپ تریپ

به "اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصطلاحات رایج هتلی که ممکن است معنایشان را ندانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید