هیچ کس به فکر بازار سیاه دارو نیست

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، هر وقت چالش های دارویی جدی تر می گردد و فهرست کمبود های داروخانه ها و بیمارستان ها طویل تر، بازار سیاه دارو فربه تر شده تا حکایت خیابان ناصرخسرو و پیچیدن همه نسخه هایی که در هیچ داروخانه ای امکان پیدا کردنش نیست همچنان پابرجا بماند.

هیچ کس به فکر بازار سیاه دارو نیست

به گزارش گروه رسانه های وبلاگ ورزش و تندرستی، حالا هم مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو، ضمن پذیرش وجود بازار سیاه دارو در کشور می گوید: ما وظیفه نداریم بازار غیررسمی دارو را رصد کنیم.

ناصرخسرو را دیگر همه مردم می شناسند، حتی آن هایی که مجبور نبودند برای پیچیدن نسخه هایشان تمام داروخانه های شهر را زیر پا بگذارند و دست آخر به این گوشه شهر راه کج نمایند و حتی آن هایی که نمی دانند حکیم ناصرخسرو شاعر و نویسنده قرن 5 هجری کیست! آن ها هم خوب می دانند برای تهیه دارو های نایاب می توانند روی این بازار سیاه دارویی حساب نمایند و اتفاقاً هر وقت تنگنای بازار های رسمی دارویی جدی تر می گردد، بازار سیاه دارو در ناصرخسرو و ناصرخسرو هایی که این روز ها در کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی فعالند، فربه تر می گردد. اما اصلی ترین پرسشی که طی چند دهه فعالیت بازار سیاه دارویی و ناصر خسرو همچنان بی جواب باقیمانده این است، دارو های موجود در بازار ناصرخسرو از کجا به این بازار سیاه نشت نموده اند؟

سؤالی که با افشاگری های اخیر وزیر بهداشت درباره شبکه فساد گسترده در سازمان غذا و دارو پاسخ به آن چندان هم سخت نیست.

جعل مهر پزشکان برای خروج دارو از سامانه رسمی توزیع

شاید شما هم با منشی هایی روبرو شده باشید که هنگام دریافت دفترچه با تردستی خاصی یکی دو برگه اضافی از دفترچه بیمه را می نمایند یا هنگام مراجعه به داروخانه وقتی یکی دو قلم از نسخه مذکور را نمی خواهید، متصدی داروخانه آن را از فهرست داروهایتان حذف نمی نماید. جالب تر از همه اینکه گاهی وقت ها حتی برگ های دفترچه بیمه خرید و فروش می گردد. هدف نهایی همه این اقدامات یک چیز است، خروج دارو به قیمت دولتی از شبکه رسمی! با وجود این محمد جهانگیری، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره دارو های گران قیمت و کمیابی که در نسخه بعضی پزشکان نوشته می گردد، نظر دیگری دارد و می گوید: تقریباً در هر روز سه الی چهار نامه را ارجاع می دهم که پزشکان به ما اطلاع رسانی نموده اند که از مهرشان سوء استفاده شده است و ما این موضوع را هم از نظر قضایی و هم در حوزه وزارتی پیگیری می کنیم.

به گفته وی، ساخت یک مهر کار دشواری نیست و کسانی که بخواهند سوء استفاده نمایند، قطعاً از مهر پزشکان هم سوء استفاده می نمایند. جهانگیری نسخه کردن بعضی دارو های گران قیمت و وارداتی را از مصادیق سوء استفاده از مهر پزشکان می داند و تأکید می نماید: جهت جلوگیری از این موضوع، تا انتها سال جاری همه پزشکان به امضای الکترونیک دسترسی خواهند داشت.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره اقدامات اجرا شده جهت جلوگیری از جعل مهر پزشکان می افزاید: ما برای جلوگیری از جعل مهر پزشکان اقدام به ایجاد امضای الکترونیک برای همه پزشکان نموده ایم که این موضوع در حال اجرا است و تا انتها سال تمام پزشکان به امضای الکترونیک دسترسی خواهند داشت و می توانند نسخه الکترونیک تجویز و امضا نمایند.

نسخه نویسی، نسخه پیچی و امضای الکترونیک راه حل جمع شدن بازار سیاه

غلامحسین مهرعلیان، مدیرکل دارویی سازمان غذا و دارو در عین حالی که بازار سیاه و ناصر خسرو را می پذیرد، معتقد است: بازار ناصر خسرو، آنقدر کوچک است که نمی توان این مکان را عامل بروز بازار سیاه دارو در کشور دانست.

وی رصد بازار دوم دارویی که همان بازار سیاه دارو است را وظیفه وزارت بهداشت نمی داند و می افزاید: شرکت های رسمی واردنماینده دارو نمی توانند در بازار ناصر خسرو ورود نمایند و حداقل تاکنون، گزارشی از مراجع امنیتی و نظارتی در این ارتباط نداشته ایم.

به گفته مهرعلیان باید دنبال ریشه های بازار سیاه دارو باشیم. وی با تأکید بر اینکه سیاست ما حمایت از فراوری داخل است، تصریح می نماید: وجود نسخه نویسی، نسخه پیچی و امضای الکترونیک، باعث خواهد شد که بازار غیررسمی دارو در کشور از بین برود.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت هم در این باره تأکید می نماید: وزارت بهداشت خارج از داروخانه هیچ اختیار و ابزاری برای نظارت و برخورد با تخلفات دارویی ندارد و قانون هم اجازه این مداخله را به وزارت بهداشت نداده است.

وی در عین حال افزایش حساسیت و توجه مجدد رسانه به موضوع بازار سیاه ناصرخسرو را به فال نیک می گیرد و می گوید: امیدواریم با این توجه دوباره و به دنبال آن ورود دستگاه های مسئول انتظامی، امنیتی و قضایی و اخذ اطلاعات ادعا شده، بقایای این بازار سیاه 30 - 40 ساله از سیمای پایتخت رخت بر بندد.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هیچ کس به فکر بازار سیاه دارو نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ کس به فکر بازار سیاه دارو نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید