مجوز فروش ساختمان نمایندگی های ایران در نایروبی و لاگوس صادر شد

به گزارش خبرنگاران، جلسه اصلی کمیسیون لوایح با محوریت آنالیز موضوعات چندگانه به ریاست علیرضا آوایی وزیر دادگستری و با حضور جمشید انصاری رییس سازمان اداری و استخدامی، حسینعلی امیری معاونت امور مجلس رییس جمهور، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی و نمایندگان دستگاه های مربوطه برگزار گردید.

مجوز فروش ساختمان نمایندگی های ایران در نایروبی و لاگوس صادر شد

در این جلسه مجوز فروش ساختمان سابق سفارت جمهوری اسلامی ایران در نایروبی کنیا و ساختمان نمایندگی ایران در لاگوس نیجریه به تصویب اعضای کمیسیون رسید. همچنین آیین نامه اجرایی قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون لغو ضرورت تصدیق رسمی اسناد دولتی بیگانه مورد آنالیز نهاده شد.

بر اساس مجوز صادرگردیده در این جلسه، وزارت امور خارجه به منظور تکمیل احداث ساختمان جدید سفارت جمهوری اسلامی ایران در کنیا، درخواست صدور مجوز فروش ساختمان سابق نمایندگی ایران در نایروبی را ارائه کرد که پس از طرح در جلسه با توافق اعضا مورد تصویب نهاده شد.

همچنین وزارت امور خارجه با توجه به انتقال پایتخت سیاسی دولت نیجریه از لاگوس به ابوجا، درخواست صدور مجوز فروش ملک سفارت سابق جمهوری اسلامی ایران در لاگوس نیجریه را به هیئت دولت ارائه کرد که مورد موافقت کمیسیون لوایح هیئت دولت نهاده شد.

بر اساس لایحه ارائه گردیده از سوی وزارت امور خارجه، درآمد ناشی از فروش ساختمان سفارت برای احداث ساختمان های جدید سفارت و اقامتگاه سفیر بر روی دو قطعه زمین متعلق به جمهوری اسلامی ایران در ابوجا هزینه خواهد شد.

در این جلسه همچنین آیین نامه اجرایی قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون لغو ضرورت تصدیق رسمی اسناد دولتی بیگانه (آپوستیل) مورد آنالیز نهاده شد که بر اساس آن به موجب گواهینامه مخصوص، اسناد صادر گردیده در هریک از کشورهای عضو در سایر کشورهای عضو قابلیت بهره برداری و استفاده حقوقی و قانونی را خواهد داشت و در حقیقت یک سند بین المللی است که آن را با اسناد رسمی داخلی کشورها می توان مقایسه کرد. گواهینامه آپوستیل به طور معمول به اسناد و تأییدیه های محلی پیوست می گردد تا به این اسناد وصف بین المللی ببخشد.

پس از ارزیابی دو تبصره آیین نامه اجرایی قانون مذکور، ادامه روند آنالیز به جلسه آتی موکول شد.

لازم به ذکر است، لوایح تصویب گردیده در این کمیسیون در صورت تصویب در جلسه هیئت دولت برای اجرا به دستگاه های مربوطه ابلاغ خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "مجوز فروش ساختمان نمایندگی های ایران در نایروبی و لاگوس صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز فروش ساختمان نمایندگی های ایران در نایروبی و لاگوس صادر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید