در فراوری داروی تجهیزات پت نه تنها خوداتکا بلکه خودکفا شده ایم

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: محققان راکتور تحقیقاتی خنداب توانسته اند اکسیژن 18 را با خلوص 97 درصد با ظرفیت حدود 60 کیلو در سال فراوری نمایند. از این پس می توان گفت ما در ارتباط با فراوری داروی تجهیزات پت در کشور نه تنها خوداتکا بلکه خودکفا شده ایم و می توانیم به حوزه صادرات اکسیژن 18 نیز وارد شویم.

در فراوری داروی تجهیزات پت نه تنها خوداتکا بلکه خودکفا شده ایم

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر صالحی در حاشیه سفر به شهرستان خنداب در جمع خبرنگاران ضمن تبریک زوزهای دهه فجر اظهار کرد: امید است از این پس، بعد از عبور از این گردنه های سخت بعد از این 40 سال بتوانیم وارد فضای آرامش بخشی بشویم که بتوانیم با سرعت بیشتری شاهد پیشرفت کشور در ابعاد مختلف باشیم.

وی اضافه کرد: تا به امروز ایران در این 40 سال دستاوردهای فراوانی در ابعاد مختلف بخصوص در حوزه زیرساخت ها داشته است، برای مثال بیش از 370 هزار کیلومتر شبکه گاز در این 40 سال کشیده شده و نیروگاه های نصب شده کشور در حال حاضر قریب به 80 هزار مگاوات است، این ها دستاوردهای بزرگی است که ممکن است دیده نگردد، اما ما از مواهب آن ها استفاده می کنیم.

وی اظهار کرد: امروز در خانه بیش از 95 درصد ایرانیان شهرنشین، همانگونه که شیر آب هست، شیر گاز هم هست.

رییس سازمان انرژی اتمی یکی از دستاوردهای حاصل شده در این 40 سال را فناوری هسته ای عنوان نمود و اضافه کرد: خوشبختانه ایران توانسته تمامی آستانه های این فناوری را چه در اکتشاف و استخراج، چه در تحقیق و توسعه و چه در طراحی راکتورهای تحقیقاتی بدست بیاورد و در واقع در همه ابعاد این پیروزیت ها حاصل شده است.

وی با تاکید بر این که نام رسمی این سایت، راکتور تحقیقاتی خنداب است و باید آن را به همین نام بنامیم چون در خنداب مستقر است، اضافه کرد: در این راکتور همچنین فراوری آب سنگین نیز صورت می گیرد و در جوار فراوری آب سنگین کارهای تحقیقاتی نیز انجام می دهیم. محققان ما توانسته اند از همین آب سنگینی که فراوری می گردد دوتره های مختلفی فراوری نمایند یا زمینه استفاده های گوناگونی از آب سنگین را در کشور فراهم نمایند.

وی اضافه کرد: آب سنگین در ساخت داروهای نوترکیب استفاده دارد و رسما اعلام می کنم محققان سایت خنداب توانسته اند اکسیژن 18 را با خلوص 97 درصد با ظرفیت حدود 60 کیلو در سال فراوری نمایند و تنها یک قدم تا مرحله نهایی اینکار که مربوط به مرحله الکترولیز است، مانده که کار آسانی است و از این پس ما در ارتباط با فراوری داروی تجهیزات پت در کشور می توان گفت که نه تنها خوداتکا بلکه خودکفا شده ایم و می توانیم به صادرات اکسیژن 18 وارد شویم.

صالحی اظهار کرد: اکسیژن 18 را به ازای هر کیلو 30 هزار دلار از خارج می خریم ولی این عزیزان پس از حدود 4 سال کار شبانه روزی بالاخره پیروز به فراوری این محصول شدند و قدم بزرگی را برداشته اند. تعداد کشورهایی که اکسیژن 18 فراوری می نمایند بسیار اندک هستند و در واقع فراوری آن در انحصار چند کشور است که ما توانستیم این انحصار را بشکنیم و به خودکفایی برسیم.

وی با اشاره به حضور خود در بیمارستان خنداب گفت: سازمان انرژی اتمی خود را متعهد می داند که هرجا سایتی دارد خدماتی را به کسانی که در اطراف سایت هستند در حد بضاعت و امکانات خود برساند. در این بیمارستان که دو سال از افتتاحش می گذرد در چند ماه اخیر توانستیم بخشی از تجهیزات مورد احتیاج اتاق عمل و اتاق زایمان را با یاری سازمان انرژی اتمی و مشارکت استانداری و وزارت بهداشت تامین کنیم و این قول را می دهم که برای تامین تجهیزات اورژانس این بیمارستان نیز پس از آنالیز های لازم یاری هایی اجرا شده و اورژانس این بیمارستان نیز راه اندازی گردد.

وی با اشاره به یاری سازمان انرژی اتمی به تعریض جاده منطقه گفت: این سازمان هر چه در توان داشته باشد جهت تامین رفاه مردمی که در این منطقه ساکن هستند و به نوعی از این سایت حفاظت می نمایند انجام می دهد و هر میزان گشایش برای این سازمان ایجاد گردد به اندازه گشایش ایجاد شده قطعا به منطقه یاری می کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با بیان این که توصیه شد کسانی که در سایت خنداب کار می نمایند، در شهرستان خنداب زندگی نمایند، اضافه کرد: باید امکاناتی فراهم و جاذبه هایی ایجاد گردد که اینکار به صورت داوطلبانه رخ دهد و استاندار و فرماندار و شهردار یاری نمایند تا ببینیم چگونه می توان اینکار را انجام داد.

وی اضافه کرد: استخدام ها در این سایت علمی باید از میان بهترین ها صورت بگیرد، اما در شرایط مساوی ترجیح می دهیم که از نیروهای بومی خود منطقه جذب کنیم. یقینا بالای 50 درصد نیروهای این سایت از نیروهای منطقه هستند، هرچند علاقه داریم که 100 نیروهای سایت بومی همین منطقه باشند ولی شرایط علمی این مرکز تحقیقاتی را در جذب نیرو باید در نظر گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "در فراوری داروی تجهیزات پت نه تنها خوداتکا بلکه خودکفا شده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در فراوری داروی تجهیزات پت نه تنها خوداتکا بلکه خودکفا شده ایم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید