بهترین فیلم های ترسناک، ویژه هالووین

خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: اگر نگاهی به تاریخچه سینما داشته باشید متوجه خواهید شد که از زمان حضور این صنعت جدید و مفرح شاهد سبک های مختلفی برای فیلم ها بوده ایم و یکی از این سبک ها که از همان ابتدای حضور سینما تاکنون همواره هواداران زیادی را به خود جلب نموده، فیلم های ترسناک است.

بهترین فیلم های ترسناک، ویژه هالووین

کارگردانان فیلم های ترسناک سوژه های مختلفی را دستمایه آثار خود می نمایند تا با مشاهده این فیلم ها به اصطلاح مو به تن تماشاگر سیخ شود و لحظات پر از اضطراب و وحشتی را در سینما یا پای تلویزیون تجربه کند.

به این ترتیب با توجه به اینکه یکی از تفریحات شب هالووین، تماشای فیلم های ترسناک است قصد داریم در ادامه به ترسناک ترین فیلم هایی اشاره کنیم که تماشای آن ها در شب هالووین صفای دیگری دارد.

1. جن گیر (محصول 1973)

اولین فیلم از این فهرست را به فیلمی اختصاص دادیم که به اعتقاد بسیاری از علاقه مندان، یکی از ترسناک ترین فیلم های تاریخ سینما است. این فیلم بر اساس رمانی با همین نام ساخته شده است و به لحاظ هنری اثر برجسته ای در میان فیلم های ترسناک شناخته می شود و به همین دلیل توانست 2 جایزه اسکار را از آن خود کند.

در این فیلم شیطان بدن دختر بچه ای را تسخیر می نماید و کلیسا دو نفر از کشیش های زبده خود را برای جن گیری و نجات دادن این دختر از شر شیطان اعزام می نماید. صحنه های جن گیری در این فیلم ممکن است قدیمی به نظر برسد اما به شما قول میدهیم هنوز هم مو به تن تماشاچی راست خواهد نمود.

2. کشتار با اره برقی در تگزاس (محصول 1974)

این فیلم نیز یکی از آثار برجسته سینمای وحشت به حساب می آید و داستان واقعی خانواده ای روانی و بیمار را روایت می نماید که با اره برقی به جان مردم بی گناه می افتند. داستان این فیلم از یک حادثه واقعی اقتباس شده است و به همین دلیل هیجان زیادی را در صحنه های این فیلم ترسناک شاهد هستیم.

قاتل شماره یک فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس فردی است که با نام صورت چرمی شناخته می شود. او با پوست صورت مقتولین اش برای صورت خودش ماسک درست می نماید. با این حساب اگر تاب تحمل مشاهده صحنه های دلخراش را دارید پیشنهاد می کنیم فیلم کشتار با اره برقی در تگزاس را حتماً به تماشا بنشینید.

3. درخشش (محصول 1980)

امکان ندارد جایی صحبت از فیلم های ترسناک به میان بیاید و نامی از استیون کینگ به گوش نخورد، همان گونه که حتماً می دانید استیون کینگ رمان نویسی قهاری است که ید طولایی در نگارش رمان های ترسناک دارد و به همین دلیل فیلم های زیادی را می شناسیم که از رمان های استیون کینگ ساخته شده اند.

در بین تمامی این فیلم ها، داستان فیلم درخشش فرق می نماید و در کنار اینکه با یک فیلم ترسناک طرف هستیم با اثری سروکار داریم که کارگردانی آن به عهده استنلی کوبریک، کارگردان فقید سینما بوده است و جک نیکسلون نیز یکی از بهترین بازی های خود را در نقش اول داستان این فیلم به نمایش گذاشت.

فیلم درخشش داستان نویسنده ای را روایت می نماید که به همراه همسر و فرزندش به یک هتل می روند تا در آنجا آرامش کسب نمایند و این نویسنده بتواند کتاب بعدی اش را بنوسید اما وضعیت وهم انگیز هتل این نویسنده را دچار اختلال های عصبی می نماید و تبر به دست به جان همسر و فرزندش می افتد.

جیغ (محصول 1996)

این فیلم ممکن است به لحاظ هنری دارای ارزش بالایی نباشد اما انصافاً باید اعتراف کرد که فیلم ترسناکی است و فروش خوبی را در گیشه تجربه کرد. این فیلم داستان چند نوجوان دبیرستانی را روایت می نماید که قاتلی که نقاب به چهره زده است سلاخی می شوند.

فیلم جیغ به لحاظ فروش بسیار خوب عمل کرد و پس از موفقیت نسخه اول شاهد ساخت چندین نسخه دیگر نیز بودیم. بازیگرانی مانند نو کمبل، کورتنی کاکس و درو بریمو در اولین نسخه از فیلم جیغ ایفای نقش کردند.

دیگران (محصول 2001)

در میان تمامی فیلم های ترسناک، آثاری که به جهانی مردگان می پردازند ترس و وحشت خاصی دارند و فیلم دیگران نیز یکی از همین فیلم هاست. روایت داستان این فیلم بر عهده نیکول کیدمن است و وی در نقش مادری که دو فرزند کوچک دارد در فیلم دیگران ایفای نقش می نماید.

فرزندان کوچک نیکول کیدمن نسبت به نور حساسیت دارند و به همین دلیل نباید در معرض نور باشند. این امر باعث می شود تا همواره پنجره های منزل بزرگ آن ها بسته باشد و فضایی تاریک و ترسناک را در داخل منزل ببینیم. داستان ادامه پیدا می نماید تا مردگانی که در این خانه زندگی می کردند سروقت نیکول کیدمن و بچه هایش می آیند و روایتی ترسناک و را میان جهان مردگان و زنده ها در این فیلم شاهد هستیم.

فیلم دیگران تنها 17 میلیون دلار خرج روی دست فراوری نمایندگان گذاشت و در گیشه توانست بیشتر از 200 میلیون دلار بفروشد.

پارانورمال اکتیویتی (محصول 2007)

خوبی فیلم های ترسناک در این نکته است که اگر داستان خوبی داشته باشند و بتوانند حسابی تماشاچیان را بترسانند با فروش بسیار خوبی روبرو خواهند شد. این امر در مورد فیلم پارانورمال اکتیویتی مصداق داشت و با فیلمی سر و کار داریم که نسبت کمترین هزینه ساخت به بیشترین میزان فروش را در بین تمامی فیلم های سینما دارد.

تهیه نمایندگان برای ساخت این فیلم تنها 15 هزار دلار خرج کردند و در گیشه نزدیک به 200 میلیون دلار فروش کرد. داستان فیلم پارانورمال اکتیوتی از این قرار است که نیروهای شیطانی، به منزل یک زوج جوان هجوم می برند و شوهر این خانواده که اعتقادی به ارواح و نیروهای شیطانی ندارد یک دوربین فیلمبرداری می خرد تا از ارواح فیلم بگیرد. بیشتر قسمت های این فیلم از نگاه همین دوربین روایت می شود و تجربه ای نزدیک و واقعی را از تعامل با ارواح در پیش مخاطب به تصویر کشیده می شود.

جادوگر (محصول 2015)

این فیلم داستانی ترسناک را در قرن 17 میلادی روایت می نماید، داستان فیلم جادوگر با تبعید یک خانواده به یک جنگل آغاز می شود و پس از مدتی زندگی در این جنگل ترسناک، یکی از اعضای خانواده گم می شود.

از قضای روزگار پدر و مادر این خانواده دختر بزرگ شان را در گم شدن پسر کوچکشان مقصر می دانند و به همان ترتیب که فیلم به پیش می رود اتفاق های ترسناکی را شاهد هستیم که از حضور نیروهایی مرموز و کشنده در جنگل حکایت دارد. فیلم جادوگر فضایی بسیار وهم انگیز و رازآلود دارد و از آن فیلم هایی است که حتی پس از مشاهده نیز مخاطب را رها نمی نماید و صحنه های دهشتناک آن در ذهن مخاطب تکرار می شود.

یتیم خانه (محصول 2007)

داستان این فیلم در فضای تاریک و سرد یتیم خانه ای دور افتاده روایت می شود و با اثری طرف هستیم که حتی برای یک لحظه مخاطب را رها نمی نماید و سراسر ترس و دلهره را به دنبال دارد. ماجرای فیلم یتیم خانه به رابطه با ارواح باز می شود و پس از گم شدن یکی از شخصیت های فیلم، حدس ها برای دست داشتن ارواح در گم شدن و قتل احتمالی وی مطرح می شود.

حلقه (محصول 2002)

اگر به سینمای وحشت علاقه داشته باشید حتماً به خوبی می دانید که ژاپنی ها ید طولایی در ساخت فیلم های ترسناک دارند و فیلم حلقه نیز به رغم اینکه یک فیلم آمریکایی به حساب می آید اما موفقیت خود را به بازسازی از نسخه ژاپنی فیلمی با همین نام مدیون است.

نقش اول این فیلم بر عهده نائومی واتس است و شاهد روایت داستان جالب و ترسناکی هستیم که در آن یک حلقه فیلم ویدیوئی به دست هر کسی که می افتد با وی تماس گرفته می شود که او تا یک هفته دیگر کشته خواهد شد. چنین روایت جذابی باعث شد نسخه اول فیلم حلقه به فروش چشمگیری دست پیدا کند و از آن موقع تاکنون شاهد ساخت چندین نسخه دیگر از این فیلم بوده ایم.

توطئه آمیز (محصول سال 2010)

این فیلم که در میان مخاطبان با نام موذی یا Insidious نیز شناخته می شود داستان خانواده ای را روایت می نماید که پسر دوست داشتنی دارد، این پسر به ناگاه حالش بد می شود و به کما می رود، در عالم کما پسر با ارواح دیگری روبرو می شود که قصد دارند دوباره به دنبال باز گردند.

کاملاً تعیین است چنین داستان ترسناک و دلهره آوری حسابی مخاطبین را خواهد ترساند و به همین دلیل پس از موفقیت چشمگیر نسخه اول فیلم توطئه آمیز و فروش 97 میلیون دلاری این فیلم شاهد فراوری نسخه بعدی آن در سال 2013 نیز بودیم.

طالع نحس (محصول 1976)

در این قسمت به اثری کلاسیک رسیدیم که به عنوان یکی ا بهترین فیلم های ساخته شده در ژانر وحشت شناخته می شود. در فیلم طالع نحس همانند فیلم جن گیر شاهد حضور نیروهای شیطانی در جسم یک کودک هستیم اما به لحاظ داستان تفاوت های زیادی میان جن گیر و طالع نحس وجود دارد.

فرزند همسر یک سیاستمدار در حین زایمان فرزند مرده ای به جهان می آورد و وی برای تسکین ناراحتی های خود یک کودک دیگر را به فرزندی می پذیرد. مدت ها بعد نشانه هایی از تسخیر توسط شیطان در او نمایان می شود و شاهد روایت داستانی وهم انگیز و ترسناک هستیم.

بیگانه (محصول 1979)

قرار نیست در تمامی فیلم های ترسناک با ارواح و مردگان سر و کار داشته باشیم و یک کارگردان خبره می تواند فیلمی ترسناک از برخورد انسان ها با موجودات فضایی و بیگانه ها بسازد. چنین امری را در نسخه اول فیلم بیگانه شاهد بودیم.

ریدلی اسکات، کارگردان خوش آوازه سینما در این فیلم موجودات فضایی را به گونه ای به تصویر کشید که دیدن آن ها باعث میشد تماشاچی قالب تهی کند. فیلم بیگانه به موفقیت های زیادی دست پیدا کرد و از آن موقع تاکنون نسخه های مختلفی از این فیلم ساخته شده است.

مرده شریر یا کلبه وحشت (محصول 1981)

این فیلم که در میان ایرانی ها بیشتر با نام کلبه وحشت شناخته می شود یکی از معروف ترین عناوین ترسناک در بین مخاطبین قدیمی سینما است. داستان فیلم کلبه وحشت از این قرار بود که چند مرد و زن به کلبه ای جنگلی در فضایی تاریک و ترسناک وارد می شوند و پس از مدتی حضور در این کلبه چشمشان به دستگاه ضبط صوت و یک کتاب عجیب و غریب می افتد.

پس از روشن کردن ضبط صوت، صداهایی وحشتناک پخش می شود و نیروهای شیطانی آزاد می شود تا دمار از روزگار اهالی این کلبه در بیاورند. ساکنین کلبه در حین مبارزه با شیاطین متوجه می شوند که تنها راه نابودی این موجودات شریر آتش زدن و تکه تکه کردن آن هاست در نتیجه نبردی سخت و ترسناک را میان شیاطین و انسان ها در این فیلم شاهد هستیم. جالب است بدانید استیون کینگ، در جایی گفته که فیلم کلبه وحشت یکی از بهترین فیلم های ترسناکی است که او تاکنون دیده و در نتیجه پیشنهاد می کنیم شما هم به تماشای فیلم کلبه وحشت بنشینید.

در سرانجام خواهشمندیم اگر شما هم به سینمای وحشت علاقه دارید و عنوان ترسناکی در ذهن شماست، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این فیلم های ترسناک قرار دهید.

منبع: برترین ها

به "بهترین فیلم های ترسناک، ویژه هالووین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین فیلم های ترسناک، ویژه هالووین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید