چگونه مدرسه رفتن را برای فرزندانمان دلچسب کنیم؟

دلهره ای که با بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی جدید برای بسیاری ایجاد می گردد با اعمال روش های ساده و موثر قابل رفع شدن است.

چگونه مدرسه رفتن را برای فرزندانمان دلچسب کنیم؟

به گزارش، یاد آن روزهای مدرسه که می افتم اگر چه شور و شوق آغاز سال تحصیلی به یادم می افتد اما همیشه تمام شدن تابستان و آغاز مهرماه، دلهره و ترسی هم در دل من و مادر می انداخت. اینکه شب ها زود بخوابم تا صبح خواب نمانم، مشقهایم را به موقع بنویسم، وسایل مدرسه را در خانه جا نگذارم و ... دغدغه ای بود که هر روز با آن روبرو بودیم. همین تجارب باعث می شد تا هر سال با رسیدن سال تحصیلی جدید همین احساسات و تجارب مجددا تکرار گردد و تا به امروز همان احساسات در زمان بازگشایی مدارس برایمان تداعی گردد.

آنچه مهم است اما اینکه من به عنوان دانش آموز دیروز و مادر امروز نباید بگذارم تا این حس دلهره آور و ترس در فرزندم هم ایجاد گردد. بلکه با اعمال روش های موثر بتوانم همیشه مدرسه رفتن را برایش به یک حس خوب و بخش خوبی از زندگی تبدیل کنم.

یکی از مشکلاتی که رفتن به مدرسه را مخصوصا برای کلاس اولی ها سخت می نماید، حس دور شدن از محیط خانه است. برای برطرف این مشکل باید با فرستادن کودک به کلاس های تابستانی فرصت را برای تمرین جدا شدن و دور ماندن از خانه و والدین به تدریج ایجاد گردد. در راه رفتن به مدرسه هم بهتر است در روزهای اول کودک را همراهی کنید و به او اطمینان دهید که ساعت مدرسه خیلی زود تمام می گردد و دوباره با هم هستیم و می توانیم درباره موضوعات و درس مدرسه صحبت کنیم و اوقات خوش مدرسه را تداعی کنیم. البته بهتر است والدین در خانه بیش از حد از درس و مدرسه صحبت نکنند چرا که باعث ایجاد حساسیت و دلزدگی می گردد.

حس تنهایی اولین ترسی است که کودک کلاس اولی را برای به مدرسه رفتن، نگران می نماید. شما می توانید با پیدا کردن یک همکلاسی مناسب در همسایگی خود که با کودک شما در یک مدرسه ثبت نام نموده است، یک همراه خوب برای او پیدا کنید تا مطمعن گردد در مدرسه تنها و غریب نیست.

یک مربی پرورشی با اشاره به نقش والدین در شیرین کردن سال تحصیلی برای دانش آموزان به خبرنگار ما می گوید: پیدا کردن یک همکلاسی از قبل برای دانش آموز کلاس اولی، یک اقدام خوب است که از گریه کردن و ناآرامی دانش آموزان جدید در مدرسه پیشگیری می نماید.

لاله هوشمندزاده ادامه می دهد: برای سایر دانش آموزان در مقاطع تحصیلی بالاتر نیز، تنظیم برنامه خواب توسط والدین تاثیر مطلوبی در ایجاد آمادگی رفتن به مدرسه در صبح اول وقت دارد.

وی اضافه می نماید: بهتر از 3 تا 2 هفته قبل از فرا رسیدن ماه مهر، هر شب نیم ساعت تا یک ساعت زودتر شرایط خواب شبانه فرزندان فراهم گردد تا در شب اول سال تحصیلی مسئله ای با زودتر خوابیدن نداشته باشند.

هوشمندزاده، آماده نبودن کیف مدرسه از شب قبل را عامل استرس آور برای دانش آموزان می داند و اظهار می نماید: همین که دانش آموز مجبور گردد، صبح اول وقت با اضطراب برنامه درسی و وسایل مدرسه را آماده کند از صبحانه خوردن و داشتن یک احساس خوب برای به مدرسه رفتن محروم می ماند.

یک مربی پایه اول ابتدایی نیز با تاکید بر دادن حس استقلال به دانش آموزان می گوید: اینکه هر روز صبح مادر، فرزندش را برای به مدرسه رفتن صدا بزند، همیشه هم خوب نیست.

ندا مختاری می افزاید: با خریدن یک ساعت کوکی زیبا که صدای دلنشین و آرام بخشی داشته باشد می توانیم به تدریج فرزندمان را برای بیدار شدن اول وقت دارای استقلال کنیم.

وی معتقد است: باید به فرزند خود القاء کنیم که تو به اندازه کافی بزرگ هستی که خودت به موقع بیدار شوی و حتی می توانی مرا هم بیدار کنی تا با هم صبحانه بخوریم.

مختاری تاکید می نماید: این اقدام ساده باعث می گردد تا دانش آموزان ضمن برخورداری از استقلال، در مقابل صدا زدن مادر برای بیدار شدن در صبح اول وقت دچار احساسات متناقض و نامطلوب نشوند.

وی با اشاره به اهمیت صرف صبحانه برای دانش آموزان می گوید: برای اینکه فرزندمان بتواند با خوردن وعده غذایی صبحانه راهی مدرسه گردد نباید در زمان صرف صبحانه با نصیحت کردن اینکه در مدرسه چکار کن و یا نکن، اشتهای او را از بین ببریم.

این مربی پایه اول ابتدایی ادامه می دهد: برای لباس پوشین، برداشتن کیف و پوشیدن کفش و یا سوار سرویس شدن هم نباید بچه ها را با عجله و اضطراب به انجام این کارها سوق بدهیم.

والدین با به کارگیری این روش های ساده اما موثر می توانند سال تحصیلی خوبی برای خود و فرزندانشان رقم بزنند تا بدون دغدغه، فرصت یادگیری و پیشرفت در مدرسه برای فرزندان مهیا گردد.

منبع: فارس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چگونه مدرسه رفتن را برای فرزندانمان دلچسب کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مدرسه رفتن را برای فرزندانمان دلچسب کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید