چرا با وجود بازیگران معروف باز هم فیلم های سینمایی نمی فروشند؟

چند سالی است فیلم های سینمای ما با وجود داشتن بازیگران شناخته شده در گیشه فروش خوبی ندارند.

چرا با وجود بازیگران معروف باز هم فیلم های سینمایی نمی فروشند؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، چند سالی است فیلم های سینمای ما با وجود داشتن بازیگران شناخته شده در گیشه فروش خوبی ندارند و حتی به شکست هم می رسند؛ سال جاری این موضوع بیشتر از قبل به چشم آمد .

درباره دلایل بروز این مسئله با چند تن از سینماگران کشورمان صحبت کردیم که در ادامه آن را می خوانید؛

اصغری: بازیگران شناخته شده هم برای مردم تکراری می شوند

ابراهیم اصغری یکی از تهیه نمایندگان سینمای ایران، درباره دلایل فروش کم فیلم های سینمایی با وجود داشتن بازیگران چهره و شاخص گفت: بخشی از اقتصاد سینما به اقتصاد کشور و وضعیت زندگی مردم ربط دارد؛ وقتی مردم مشکل معیشت و گذران زندگی داشته باشند، از نظر روحی و روانی علاقه و تمایلی به رفتن سینما و تماشای فیلم ندارند .

او ادامه داد: از طرف دیگر، حتی بازیگران شناخته شده هم برای مردم تکراری می شوند؛ و یا فیلم های زیادی با موضوع و هدف مشابه و تکراری فراوری می گردد که دیگر دغدغه مردم نیست و آن ها را دلزده نموده است .

این تهیه نماینده اضافه کرد: به عنوان نمونه اگر فیلمی در خصوص مواد مخدر و اعتیاد ساخته گردد، با وجود اهمیتی که دارد دغدغه عامه مردم نیست. حتی دیالوگ های سخیف و لودگی فیلم های کمدی هم دیگر به درد جامعه نمی خورد و به ورطه تکرار افتاده است .

اصغری در سرانجام گفت: نبود سالن و زیرساخت های مناسب، تبلیغات و اکران نابرابر، درک ناکافی از موقعیت و مخاطب شناسی جامعه، منتظر ماندن مخاطب برای دیدن فیلم در شبکه نمایش خانگی و خوب نبودن فضای مالی و سیاسی کشور در کم شدن مخاطب سینما تأثیر مستقیم دارد .

سالور: مشکل طرز فکر و سیاست های کلان وزارت ارشاد است

ساسان سالور تهیه نماینده سینما هم در این باره گفت: این مشکل به سیاست های کلان وزارت ارشاد مربوط می گردد؛ مسئولان ما فکر می نمایند فراوری و اکران فیلم های کمدی و دو ساعت وقت گذراندن مخاطب برای تماشای آنها، کافی است و حال مردم را خوب می نماید. آخر این چه ذهنیتی است؟! مردم نشان داده اند که با دیدن فیلم های اجتماعی حالشان خوب تر می گردد؛ این طی چند ماه اخیر در میان انبوهی از فیلم های کمدی نمود داشته است .

وی ادامه داد: تا زمانی که ریل گذاری و سیاست های وزارت ارشاد و تصمیم گیرنده ها بر این مبنا پیش برود، بیش از پیش فیلم های اجتماعی قربانی می شوند و فقط تعداد بسیارکمی فیلم با موضوع اجتماعی با اقبال روبرو می شوند. در صورتی که فیلم های اجتماعی خوب زیاد داریم و می توانند بیشتر فراوری شوند .

سالور اظهار کرد: چوب این نوع سیاست گذاری ها بر سر سینمای اجتماعی می خورد؛ چهار، پنج سال است که این وضعیت ادامه دارد. تغییر زودهنگام مدیران فرهنگی و در نتیجه تغییر و تحول رویکرد ها و سیاست ها باعث شده سینما روی خوش به فیلم های اجتماعی خوب نشان ندهد .

فقط با بازیگر معروف فیلم نمی فروشد

بیتا منصوری از دیگر تهیه نمایندگان سینما درباره دلایل نفروختن فیلم های پربازیگر گفت: بخشی از دلایل این اتفاق به دوستان تهیه نماینده ما مربوط می گردد؛ آن ها فکر می نمایند با کنار هم قراردادن بازیگران معروف، می توانند در گیشه پیروز شوند. در صورتی که فیلمنامه خوب، کارگردانی حرفه ای با در نظر دریافت حال و هوای جامعه می تواند پیروزیت یک فیلم را تضمین کند .

وی اضافه کرد: اگر امروز می بینید که حتی فیلم های اجتماعی به ظاهر تلخ، به پیروزیت بیشتر و بهتری می رسند به دلیل رعایت همین امور است. البته که این پیروزیت ها در قیاس با تعداد بالای صد فیلم فراوریی سال، کم است و باید بیشتر گردد .

این تهیه نماینده تأکید کرد: تا زمانی که رکن اصلی فراوری یک اثر یعنی فیلمنامه خوب را نداشته باشیم، کنار هم قرار دادن تعدادی بازیگر شناخته شده تضمینی برای فروش و پیروزیت در گیشه نیست .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "چرا با وجود بازیگران معروف باز هم فیلم های سینمایی نمی فروشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با وجود بازیگران معروف باز هم فیلم های سینمایی نمی فروشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید