برگزیدگان کتاب سال نخبه شمرده شوند

مدیرعامل موسسه خانه کتاب خواهان این شد که بنیاد ملی نخبگان در راستای تکریم اهالی قلم، آن گروه از اهل قلمی را که آثار آن ها در جوایز و جشنواره های ملی و بین المللی معتبر، برگزیده می شوند، نخبه تلقی کند و این نخبگان اهل قلم بتوانند از حمایت های گوناگون بنیاد برخوردار شوند.

برگزیدگان کتاب سال نخبه شمرده شوند

نیکنام حسینی پور در گفت وگو با خبرنگاران، از کوشش های جدید و جدی موسسه خانه کتاب برای تجلیل و تکریم بیشتر از اهالی قلم و ارائه خدمات بیشتر به آن ها سخن گفت و اظهار کرد: اکنون و بر اساس آئین نامه های موجود در بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان ادبی کشور در برخی حوزه ها چون شعر، داستان و تخصص های زبانی و ادبی (ترجمعه، زبان شناسی، ویرایش) در دو رده سرآمد ادبی و مستعد برتر ادبی به عنوان نخبه شناخته می شوند و می توانند در ردیف اعضای بنیاد ملی نخبگان قرار گیرند اما این کافی نیست، زیرا بسیاری از کسانی که در حوزه های دیگر صاحب تالیفات مهم و اثرگذار هستند و جزء برگزیدگان جوایز ملی و بین المللی کتاب بوده اند نمی توانند مشمول شرایط عضویت در بنیاد ملی نخبگان شوند.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب در شرح این موضوع گفت: هرساله در کشور ما جوایز مهم و معتبری در حوزه کتاب برگزار می گردد که برخی از آن ها در منطقه و سطح دنیا نیز دارای اعتبار هستند؛ برای مثال جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جشنواره کتاب سال دانشجویی، جایزه دنیای کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و ... . علاوه بر آن برخی از نویسندگان ایرانی در جشنواره ها و جوایز بین المللی، برگزیده یا تجلیل می شوند. همه این جوایز و جشنواره ها صرفا در حوزه ادبیات نیستند و ضرورت دارد نخبگان اهل قلم که در این جشنواره ها و جوایز در بخش های گوناگون ادبیات، مجموعه علوم انسانی، (علوم اجتماعی، علوم سیاسی، روانشناسی، کودک و نوجوان، فلسفه و ...) و حتی علوم محض، علوم کاربردی، و پزشکی برگزیده می شوند بر اساس آئین نامه و شرایطی در زمره نخبگان قرار گیرند.

حسینی پور ضمن تاکید بر ضرورت هم افزایی و همکاری متقابل همه نهادها و موسساتی که می توانند در خدمت اهل قلم و به ویژه پیشکسوتان و برگزیدگان اهل قلم باشند، اضافه کرد: با حمایت جدی از اهل قلم است که می توان به افزایش کمی و کیفی فراوریات ملی و بومی حوزه نشر امیدوار بود، به ویژه در سالی که به عنوان سال حمایت از فراوری ملی نامگذاری گردیده است. یقینا موسسه خانه کتاب نیز به عنوان یگانه مرکز و متولی رسمی ارائه خدمات به اهالی قلم کشور، اعم از نویسندگان، مترجمان و حتی کتابفروشان یا ناشران، این آمادگی را دارد که با همکاری سایر موسسات و نهادهای مرتبط، هر چه بیشتر و بهتر در خدمت رسانی به اهلی قلم فعال باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزیدگان کتاب سال نخبه شمرده شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیدگان کتاب سال نخبه شمرده شوند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید