برانکو شخصیت مربیگری درتیم ملی را ندارد، انتخاب او توهین بزرگی است

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، پیشکسوت فوتبال ایران با انتقاد از نحوه عقد قرارداد فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس، گفت: به نظرم برانکو شخصیت مربیگری در تیم ملی را ندارد و انتخاب او توهین بزرگی به فوتبال ایران است.

برانکو شخصیت مربیگری درتیم ملی را ندارد، انتخاب او توهین بزرگی است

به گزارش، امیر هاشمی مقدم ، با اشاره به شرایط تیم ملی فوتبال ایران و طی شدن مراحل فسخ قرارداد مارک ویلموتس گفت: اگر قراردادی بسته می گردد، باید این کار درست صورت بگیرد. فدراسیون فوتبال ابتدا باید سرمربی تیم ملی را مدیریت کند و این امر شامل نحوه قرارداد بستن و مفاد آن نظیر مبلغ قرارداد، مدت حضور در ایران، مدت زمان قرارداد و ... است. مسئولیت تمام این موارد با فدراسیون است. وقتی یک مربی از کشوری مثل بلژیک به ایران می آید و از خانواده اش دور است، دوست دارد سریعتر به کشورش برگردد. متاسفم که در ایران هنوز قرارداد هایی به این شکل بسته می گردد.

وی ادامه داد: فقط بحث اقتصادی مطرح نیست. ممکن است یک مربی 10 میلیون دلار هم قرارداد ببندد، ولی کارش را درست انجام می دهد. یک ضرب المثل است که می گوید چون پول ندارم جنس گران می خرم. باید یک جنس خوب را گران بخرید تا بعدا صد برابر آن هزینه چیز های دیگری نکنید. بزرگترین چالش هم در بستن قرارداد با مربیان این است که بتوان آن ها را مدیریت کرد.

پیشکسوت فوتبال ایران و مدیر برنامه علیرضا جهانبخش و مرتضی پورعلی گنجی توضیح داد: ما الان واقعیت را درباره قرارداد ویلموتس نمی دانیم و هیچکس هم شفاف سازی نمی نماید. با این حال شخصا باور نمی کنم قرارداد ویلموتس با ایران بیش از 2 میلیون یورو بوده باشد. در هر صورت باید مربی ای انتخاب گردد که عاشق ایران باشد مثل کی روش. این از همه چیز مهمتر است.

هاشمی مقدم درباره مطرح شدن نام برانکو ایوانکوویچ برای راهنمایی تیم ملی ایران به جای ویلموتس، تاکید نمود: انتخاب برانکو توهین بزرگی به فوتبال ایران است. زمانی که کی روش سرمربی تیم ملی بود، برانکو به وی و لژیونر ها بی احترامی و توهین می کرد و چوب لای چرخ فوتبال ملی می گذاشت. این فرد شخصیت سرمربیگری در تیم ملی را ندارد.

وی اضافه نمود: به عنوان یک کارشناس فوتبال می گویم که انتقاد در فوتبال خوب است، ولی بی احترامی نه. به نظرم اگر ویلموتس قراردادش را فسخ کرد، یک مربی باتجربه برای تیم ملی انتخاب گردد؛ کسی که بازیکنان حرفش را بخوانند و دوستش داشته باشند. مربی باید فردی باشد که هرچه گفت بازیکنان گوش نمایند. به هر حال مربیان می آیند و می فرایند؛ باید مربی ای انتخاب گردد که جانش را برای ایران بگذارد. وقتی مربی ای می آید که آن همه به او پر و بال می دهند، معین است که این اتفاقات می افتد.

کارشناس فوتبال ایران با اشاره به بحث های مطرح شده در مورد انتخاب مربی ایرانی هم گفت: نمی دانم چه کسی مدنظر است. باید مراقب باشیم. مربی ایرانی هم باید کسی باشد که از دانش کافی برخوردار باشد و بازیکنان حرفش را گوش نمایند. مربی ایرانی باید خواسته هایی داشته باشد که تیم ملی را بالاتر ببرد. در حالی که همه می دانیم این کار سختی است، چون یکی مثل کی روش سرمربی بوده و بودن در سطح او سخت است.

هاشمی مقدم در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر اظهار کرد: وقتی کی روش سرمربی تیم ملی بود، سه چهار بار برای زیر نظر دریافت شرایط علیرضا جهانبخش به هلند آمد. برای دیگر لژیونر ها مثل سعید عزت اللهی، سردار آزمون، کریم انصاریفرد و دیگر بازیکنان هم وقت می گذاشت. مربی باید در این حد باشد. فوتبال فقط تمرین کردن نیست بلکه ساختن تیم است.

گفته می گردد ویلموتس حتی برای دریافت غرامت از ایران قصد شکایت به فیفا را دارد. کارشناس فوتبال ایران در واکنش به این جمله گفت: نمی دانم چه چیز هایی در قرارداد آمده است، ولی شاید حضور دیرهنگام ویلموتس پیش از بازی تیم ملی ایران و عراق در کشورمان به نفع ایران در فیفا باشد. مانده ام چطور ما نمی توانیم به فیفا شکایت کنیم و غرامت بخواهیم؟ مگر قرارداد به چه شکلی بسته شده است؟ این هم خودش یک نوع هنر است! البته دلیلی ندارد فدراسیون تمام جزئیات و بخش های قرارداد ویلموتس را منتشر کند، ولی درباره بخش های اصلی شفاف سازی کند.

هاشمی مقدم ادامه داد: فدراسیون فوتبال می تواند وقتی با یک مربی خارجی قرارداد امضا می نماید، مرخصی یک هفته ای در ماه را در قرارداد بگذارد؛ یعنی حدود سه ماه در سال. 10 روز هم برای کریسمس و جشن های خانوادگی در قرارداد بگنجاند. در واقع حداکثر زمان مرخصی یک مربی خارجی باید سه ماه و نیم باشد، ولی الان با مربی ای طرف هستیم که از چهار ماه فعالیتش، سه ماه در ایران نبوده!

پیشکسوت فوتبال ایران در سرانجام گفت: امیدوارم سرمربی تیم ملی فوتبال زودتر معین شوند، چون این شرایط برای فوتبال ما خوب نیست. اگر ویلموتس را نمی خواهند راحت به او بگویند خوب کار نکرده و باید برود. باید با مربیان حرفه ای رفتار گردد. مگر ویلموتس بزرگتر از فن خال و مورینیو است؟ این مربیان یک روز با افتخار به باشگاهی رفتند و یک روزه هم گفتند شما را نمی خواهیم. مهم این است انتخاب بعدی ما فردی باشد که عاشق فوتبال و ایران باشد.

منبع:مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "برانکو شخصیت مربیگری درتیم ملی را ندارد، انتخاب او توهین بزرگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برانکو شخصیت مربیگری درتیم ملی را ندارد، انتخاب او توهین بزرگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید