وزیر دفاع آمریکا: هنوز توافق نهایی با طالبان حاصل نشده است

پس از آنکه مقامات دولت آمریکا و افغانستان از توافق نامه واشنگتن با طالبان ابراز نگرانی کردند، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اعلام نمود که تاکنون مذاکرات با طالبان نهایی نشده و ادامه دارد.

وزیر دفاع آمریکا: هنوز توافق نهایی با طالبان حاصل نشده است

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرنگاران، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه متحدان اروپایی کشورش را درباره توافق صلح با طالبان آگاه نموده، اما گفته است توافق، هنوز نهایی نشده است.

وی به خبرنگاران گفت: مذاکرات در بعضی موضوعات همچنان ادامه دارد.

اسپر همچنین اضافه کرد درباره موضوع صلح با طالبان با دبیرکل ناتو در اشتوتگارت آلمان گفت وگو می نماید.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، وزیر دفاع آمریکا قرار است روز آدینه در لندن با همتای انگلیسی و روز شنبه با همتای فرانسوی خود در پاریس دیدار کند.

اسپر از پاسخ به سوالات دباره جزئیات از جمله زمانبندی خروج نیروهای آمریکایی طفره رفت و به گفتن جمله مذاکرات حساسی در حال اجرا است، بسنده کرد.

یکی از سوالاتی که از سوی اسپر بی پاسخ ماند، این بود که آیا توافق با طالبان اجازه خواهد داد شمار دیگری از نیروهای مقابله با تررویسم آمریکایی بعد از خروج نیروهای آمریکایی، در افغانستان باقی بمانند.

اسپر همچنین ادامه داد: نزاع و درگیری ها ادامه دارد. آنها (طالبان) حملاتی را صورت می دهند. افغان ها نیر حملاتی را انجام می دهند. ما از حملات افغان ها (ارتش) حمایت می کنیم. این راهی است که ما فکر می کنیم برای پیش بردن امور بهترین است. اگر به توافق درستی برسیم، این یک توافق سیاسی خواهد بود که به نتایج عملی منجر خواهد شد.

به گفته اسپر، مشخص زمان بندی جدول خروج آمریکا از افغانستان از سوی طالبان مورد شک و تردید واشنگتن است.

این در حالی است که آخرین دور نهم مذاکره میان آمریکا و طالبان در حالی انتها یافت که واشنگتن بیان کرد به توافق با این گروه دست یافته است و در صورت موافقت ترامپ در آینده ای نزدیک 5 نظامی نظامی خود را از افغانستان خارج خواهد ساخت.

اما به نظر می رسد مقامات آمریکا و طالبان با دیده شک به این توافق می نگرند. به طوری که دولت افغانستان با ابراز نگرانی از این توافق نامه، خواهان شرح بیشتری از سوی آمریکا شد.

پس از دیدار خلیلزاد با سران حکومت وحدت ملی افغانستان، وحید عمر، مشاور مطبوعاتی اشرف غنی گفت که نماینده آمریکا متن توافقنامه را به اشرف غنی نداده بلکه تنها به وی نشان داده است.

از سویی دیگر نیز 9 سفیر پیشین آمریکا در افغانستان درباره این توافق نامه به واشنگتن هشدار دادند. این سفرا گفتند شروع خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باید مشروط به انتها جنگ باشد؛ در غیر آن، تضمین اینکه طالبان - در صورت کاهش حمایت آمریکا از حکومت افغانستان از جنگ دست بکشند، سخت خواهد بود.

همچنین نشریه تایم امروز گزارش داد که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا از امضای این توافق نامه خودداری نموده است. به نوشته این نشریه، علت امتناع پمپئو از امضای این توافق وجود خطرهای احتمالی است.

ر

منبع: خبرگزاری فارس

به "وزیر دفاع آمریکا: هنوز توافق نهایی با طالبان حاصل نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع آمریکا: هنوز توافق نهایی با طالبان حاصل نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید