شناسایی ویژگی های اوتیسم با کمک تصاویر GIF

تحقیقات جدید پژوهشگران استرالیایی و ایتالیایی نشان می دهد آنالیز واکنش مردمک چشم افراد به تصاویر ساده ایجاد کننده خطای دید هستند، می تواند به مشخص ویژگی های اوتیسم کمک کند.

شناسایی ویژگی های اوتیسم با کمک تصاویر GIF

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، یک تصویر متحرک که خطای دید ایجاد می نماید، به عنوان یک ابزار جدید در کمک به تشخیص ویژگی های اوتیسم شناخته گردیده است.

پژوهشگران استرالیایی و ایتالیایی مطالعه ای را انجام داده اند که نشان می دهد چگونه می توان از تصویر متحرک(GIF) نقاط سیاه و سفیدی که به شکل یک استوانه در حال چرخش هستند استفاده کرد تا پزشکان ویژگی های اوتیستیک را در فرد تشخیص دهند.

پژوهشگران بر این تأکید می نمایند که این تنها یک ابزار در میان ابزار فراوانی است که از آنها برای تشخیص ویژگی های این وضعیت پیچیده استفاده می گردد و به هیچ وجه یک آزمون قطعی مستقل نیست.

این آزمون بر تغییر اندازه مردمک چشم بسته به نگاه به نقاط سفید و روشن یا سیاه و تاریک پایدار است.

از این گیف برای تجزیه و تحلیل نحوه درک تصاویر استفاده می گردد. از این گیف می توان برای تجزیه و تحلیل جایی که توجه فرد متمرکز گردیده است، استفاده کرد.

در تصاویر مورد استفاده در این آزمون، یک صفحه از نقاط سفید وجود دارند که در یک جهت حرکت می نمایند و یک صفحه هم نقاط سیاه وجود دارد که در جهت مخالف با نقاط سیاه حرکت می نمایند.

این تصویر در نظر اکثر افراد، یک سیلندر سه بعدی از نقاط در حال حرکت و چرخش است، اما راه هایی که مردم به واسطه آن به این نتیجه می رسند متفاوت است.

بعضی از مردم روی نقطه های سفید تمرکز می نمایند تا کلیت تصویر را درک نمایند و بعضی دیگر نقطه های سیاه را می بینند. برخی تمام تصویر و تمام نقاط آن را در هم زمان تحت نظر می گیرند.

همین طور که چشم ها سعی می نمایند تصویر را رمزگشایی نمایند، مردمک چشم واکنش های مختلفی را نشان می دهد.

کسانی که نقطه ها را به طور جداگانه آنالیز می نمایند، تغییر از نگاه کردن نقاط سیاه به نقاط سفید، موجب می گردد مردمک چشم آنها به سرعت منبسط و منقبض گردد. اگر شما به مدت طولانی تری به تصویر نگاه کنید، مردمک چشم شما در یک اندازه نسبتا پایدار باقی خواهد ماند.

ابتدا از افراد تحت آزمون خواسته شد به عنوان بخشی از غربالگری اوتیستیک، یک پرسش نامه را تکمیل نمایند. نمره بالاتر در پرسش نامه به این معنی است که پاسخ دهنده بیشتر محتمل است که صفات اوتیستیک را نشان دهد.

پس از تکمیل پرسش نامه، افراد با این گیف روبرو شدند و واکنش مردمک های چشم آنها اندازه گیری شد.

پژوهشگران دریافتند افرادی که مردمک چشم آنها در هنگام نظاره به این سیلندر چرخان نوسان داشت، نمره بالاتری در پرسش نامه به دست آورده بودند و احتمال بیشتری برای نشان دادن گرایش های اوتیستیک داشتند.

از آنجایی که افراد دارای ویژگی های اوتیستیک تمایل بیشتری به جهت یابی مسیر حرکت نقطه ها داشتند، یک نظریه در این مورد این است که ذهن اوتیستی جزئیات بیشتری را تحت نظر دارد و بنابراین تصویر را به جای یک تصویر کامل، به عنوان ترکیبی از نقاط آنالیز می نماید.

پژوهشگران علاقه مند به ادامه تحقیقات خود هستند تا ببینند آیا نوسانات مردمک به شکل مشابه در افراد مبتلا به اوتیسم وجود دارد یا خیر.

نویسندگان این مطالعه معتقدند که تغییرات اندازه مردمک چشم در افرادی که مبتلا به اوتیسم تشخیص داده گردیده اند، حتی بیشتر است. آنها معتقدند که با مطالعه بیشتر، این آزمون می تواند ابزار مهمی برای کمک به تشخیص افراد مبتلا به اوتیسم باشد.

این پژوهش در پایگاه eLife منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شناسایی ویژگی های اوتیسم با کمک تصاویر GIF" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی ویژگی های اوتیسم با کمک تصاویر GIF"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید