توسعه راهکاری جدید برای جلوگیری از ورود کربن کارخانجات به اتمسفر

تهران- خبرنگاران- محققان سوییسی راهکاری برای تولید چارچوب های فلز-ارگانیک با سطوح سخت توسعه دادند که امکان جداسازی مولکول های گاز را با استفاده از این مواد فراهم می کند. با این روش جدید می توان مانع ورود کربن تولید شده در کارخانجات صنعتی به اتمسفر زمین شد.

توسعه راهکاری جدید برای جلوگیری از ورود کربن کارخانجات به اتمسفر

چارچوب های فلز- ارگانیک، ساختارهای شبکه ای از ترکیبات فلزی هستند که درون آن ها حفره هایی در مقیاس نانو وجود دارد. این حفره ها برای جدا کردن انواع مواد شیمیایی از جمله فلزات سنگین، هیدروژن و طلا از محلول های آبی کاربرد دارند. با وجود این کارکرد این چارچوب های فلز- ارگانیک در جداسازی گازها چندان مطلوب نیست و حتی مولکول های گازی بزرگتر از ابعاد حفره های موجود در این مواد نیز امکان عبور از حفره ها را دارند.

اکنون محققان با استفاده از تکنیک موسوم به گرمایش سریع پس از تولید، ساختار شبکه ای این مواد را مستحکم کرده و پیوندهای شیمیایی آن را تقویت کردند.

در آزمایشات اولیه محققان این تکنیک را برای افزایش استحکام ماده ای موسوم به چارچوب زئولیتیک ایمیدازولات 8 (ZIF-8) به کار گرفتند. برای این منظور ZIF-8 را برای چند ثانیه در گرمای 360 درجه سانتیگراد قرار دادند و در نتیجه این اقدام قابلیت جذب کربن توسط این ماده افزایش یافت.

محققان امیدوارند با استفاده از این ماده جدید بتوانند مانع ورود کربن تولید شده در کارخانجات صنعتی به اتمسفر زمین شوند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials منتشر شده است.

علمی **9259** 1055

منبع: ایرنا

به "توسعه راهکاری جدید برای جلوگیری از ورود کربن کارخانجات به اتمسفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه راهکاری جدید برای جلوگیری از ورود کربن کارخانجات به اتمسفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید