برجام پای ثابت انتقادهای روسیه از آمریکا

به گزارش وبلاگ ورزش و تندرستی، مسکو - خبرنگاران - وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای در واکنش به گزارش آمریکا در عرصه اجرای توافقنامه های کنترل تسلیحات، 11 مورد نقض آشکار تعهدات بین المللی از سوی واشنگتن را برشمرده که نخستین مورد آن خروج از برجام است.

برجام پای ثابت انتقادهای روسیه از آمریکا

به گزارش روز یکشنبه وبلاگ ورزش و تندرستی از وزارت خارجه روسیه، در نخستین مورد که به توافق هسته ای با ایران ارتباط دارد، آمده است: نمونه آشکار منطق غیرعادی آمریکا در اجرای توافقنامه های کنترل تسلیحات، در خصوص ایران است.

همان طور که انتظار می رفت در گزارش آمریکا هیچ اشاره ای به خروج از برجام و نقض تعهدات در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نشده است.

در ادامه بیانیه آمده است: بله متهم کردن تهران که بر خلاف واشنگتن مفاد برجام را اجرا می نماید ساده نیست بویژه با توجه به گزارش های منظم آژانس بین المللی انرژی اتمی که پایبندی ایران به تعهدات خود را تایید می نماید.

وزارت خارجه روسیه در ادامه بیانیه خود در بخش مربوط به برجام آورده است: به همین دلیل شرکای آمریکایی تصمیم گرفتند اقدام غیراستانداردی انجام داده و به ایران همه نوع اتهامی را که مرتکب نشده وارد نمایند.

دولت کنونی آمریکا بی احترامی به قوانین بین المللی ازجمله توافقنامه هایی را که امضا نموده به نمایش می گذارد.

در ادامه بیانیه آمده است: مقام های آمریکایی پنهان نمی نمایند که هدف اصلی آنها درهم شکستن اراده دولت ایران و مجبور کردن آن به اجرای خواسته های آمریکا و کنترل کامل بر همکاری های بین المللی تهران است.

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان نموده است: تصمیم آمریکا برای توقف شرکت در برجام زنجیره ای از رویدادهای منفی را که در مجموع چالش جدی درازمدت برای سیستم مناسبات بین المللی است، بوجود آورد.

آمریکا در وهله نخست به توافقی که به حق می توان از آن به عنوان پیروز ترین عملکرد دیپلماسی در جهانی نام برد ضربه زده است؛ برجام نشان داد که حل و فصل سیاسی - دیپلماتیک مسائل در عرصه عدم انتشار هسته ای واقعا ممکن است.

در بخش دیگری ازاین بیانیه آمده است: یاد آور می گردد که برجام بسیار موثر است و امکان داد تنش ها پیرامون برنامه هسته ای ایران کاهش یابد، ایران امروز کشوری است که بیشترین بازرسی ازسوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن انجام گرفته و برنامه هسته ای آن به الگویی شفاف تبدیل شده است در حالی که این مثال را نی توان در خصوص دیگر کشورها زد.

نکته دیگر اینکه آمریکا تنها دیدگاه و رویکرد خود را نسبت به برجام تغییر نداد بلکه از انجام تعهدات خود در چارچوب این توافق بین المللی صرف نظر کرد، آمریکا شرایط توافق را که خود در گذشته مطرح نموده بود، نقض کرد. این اقدامات کارشکنانانه منجر به آن شد که برجام موازنه اولیه خود را ازدست داد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود یادآوری نموده است که برجام بر اساس طرح اقدام تدریجی و متقابل بنا شده است، نکته مهم دیگر اینکه آمریکا نه فقط از برجام خارج شد و از اجرای تعهدات خود سر باز زد بلکه به طور هدفمندانه برای اجرای برجام از سوی کشورهایی که در آن باقی ماندند، مانع ایجاد می نماید.

آمریکا با خروج از برجام و ازدست دادن صندلی خود در ساز و کار این توافق بین المللی ازجمله کمیسیون مشترک بیشرمانه از تهران می خواهد که با دقت برجام را اجرا کند و اعضای کمیسیون مشترک نیز تصمیمات خود را برای تایید به واشنگتن بفرستند.

برای نخستین بار در تجربه جهانی، کار به تهدید آشکار بکارگیری تحریم ها علیه کشورهایی رسیده که تصمیم شورای امنیت و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مربوط به برجام را اجرا می نمایند.

وضعیت بوجود آمده از بسیاری جهات ضد و نقیض است، ایران به رغم فضای مسموم ایجاد شده از سوی واشنگتن پیرامون برجام به طور کامل به انجام تعهدات خود پیرامون معامله هسته ای و توافقنامه پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود با مطرح کردن این پرسش که چه کسی نقض نماینده برجام است؟ گفت: آمریکا ناقض است و هدفمندانه به این اقدام پرداخته و با پافشاری به ادامه این رویکرد خود ادامه می دهد.

لازم به ذکر است، دیروز نیز سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره نماینده ارشد هسته ای روسیه در برجام با بیان اینکه همکاری کشورش با ایران به خاطر تحریم های آمریکا متوقف نمی گردد، گفت: روسیه بطور هدفمند همکاری های خود با ایران ازجمله در عرصه انرژی هسته ای را مطابق با قوانین بین المللی و قوانین ملی دو کشور گسترش خواهد داد.

از سوی دیگر رئیس هیات روسیه در نشست سوم مقدماتی کنفرانس ان.پی.تی در نیویورک که وزارت خارجه روسیه نامی از وی در بیانیه روز گذشته خود نبرد با ابراز نگرانی از تداوم سیاست های ضدایرانی آمریکا گفت: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کارایی پیمان ان.پی.تی را اثبات کرد و نمونه ای از توانایی دیپلماسی بین المللی شده است که پایه و اساس آن را اهداف مشترک و اراده سیاسی واحد و هدف گیری جمعی برای کسب نتایج تشکیل می داد.

لازم به ذکر است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه سال گذشته خروج آمریکا از برجام را گفت و آبان ماه پارسال نیز تحریم های آمریکا علیه ایران را بازگرداند با این وجود ایران و دیگر کشورهای این توافق شامل روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه همچنان به برجام پایبند هستند و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز بارها پایبندی ایران به این توافق را اعلام نموده است.

اروپام*391*1346**

منبع: ایرنا

به "برجام پای ثابت انتقادهای روسیه از آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برجام پای ثابت انتقادهای روسیه از آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید